Свет

Ослободени речиси сите патници од киднапираниот авион

Сите патници од киднапираниот египетски авион се ослободени, освен седуммината членови на екипажот и четворица странци, соопшти компанијата „Иџиптер“, јави Би-Би-Си.

Според медиумските извештаи сите странци се Европејци.

– Преговорите со киднаперите резултираа со ослободување на сите патници, освен членовите на екипажот и четворица странци, напиша авиокомпанијата на Твитер.

Авионот Ербас А320 сообраќал на релација Александрија- Каиро и кусо по 8:20 часот по локално време навлегол во воздушниот простор на Никозија, при што пилотите побарале да слета на аеродромот во Ларнака, поради тоа што во него имало киднапери.

Поврзани вести

Back to top button