Муслимани ги заштитиле христијаните од терористи: Убијте не сите или оставете не на мира!

Објавено: вторник, 22 декември 2015 во 13:18
Spread the love

Група муслимани кои патувале со автобус, ги заштитиле патниците христијани одбивајќи да се разделат во групи откако тоа им го наредиле исламистите кои го фатиле автобусот во заседа, пишуваат светските медиуми.

al sabab

Патниците од автобусот кој го застанале џихадистите им рекле да ги убијат сите или да ги остават на мира, изјавил очевидец. Автобусот се движел од Најроби до градот Мандера.

Групата Ал Шабаб чие седиште е во Сомалија, често извршуваат напади во градовите во Кенија, но се уште не е познато дали тие се одговорни за овој напад во кој се убиени две лица.

-Луѓето покажаа чувство на патриотизами верност едни со други, – изјавил гувернерот Али Роба коментирајќи го овој немил настан.

– Милитантите се одлучиле да ги пуштат патниците откако тие покажале единство, завршил гувернерот.

Имено, кога Ал Шабаб изврши напад на Универзитеот во Гариса во април каде уби 148 лица, ги издволеа христијаните и ги затрелале, додека муслиманите ги пуштале.