Медецински феномен: Престанала да старее во триесеттите благодарение на хималајска сол

Објавено: сабота, 9 јули 2016 во 09:10
Spread the love

Кога ќе ја видат луѓето прво помислуваат дека Памела Џекобс, (52, по потекло од Јужна Азија) има околу 30 години. Но, нејзината лична карта покажува дури 22 години повеќе! Со своите 52 Памела изгледа речиси совршено.

Нејзиниот беспрекорен тен и згодно тело се резултат на генетиката, но и на негата во која многу вложува. Вели дека се храно здраво, доста вежба, а како единствено нешто заслужно за нејзиниот изглед го издвојува-кокосовото масло!

Го нанесува 2 пати дневно на целото тело како навлажнувач, со него ја чисти шминката, а еднаш неделно го четка телото на суво и ќе капе во детокс бања со хималајска сол.

Кокосовото масло го користи од мали нозе во исхраната (готви со него и го става во кафето), а го користи и за косата и кожата. Еднаш неделно нанесува голема количина кокосово масло на лицето пред спиење и спие со таа маска. Утрото потоа вели кожата и е препородена.

Таа вели дека најголем проблем и е тоа што луѓето често мислат дека всушност му е девојка на нејзиниот син кој има 21 година.

И се додворуваат многу помлади мажи, но Памела сака повозрасни. Некои мислат дека е студентка. Кога последен пат купувала карта за Лондон, ја дочекал предлог за да искористи попуст за студенти.

Во исхраната се води од правилото 80/20, кои подразбираат 80 посто од нејзината исхрана се состои од здрава органска храна, а 20 посто онаа и не толку здрава, како што се пудинг, алкохол и чоколадо, но црно органско. Избегнува леб, шеќер, паста и премногу овошје, а обожува и зелен лиснат зеленчук, вода со лимон, протеински намирници, куркума, ѓумбир и пипер… Редовно вежба и оди во сауна, а потоа се тушира со ледена вода.

Покрај кокосовото масло, сепак главен совет за убавина која го препорачува Памела е: Жената треба да има самодоверба и голема насмевка на лицето!