Исламската држава повторно напаѓа

Објавено: сабота, 2 јануари 2016 во 13:39
Spread the love

Борци на екстремистичката Исламска држава нападнаа ирачка воена база во близина на Рамади, само неколку дена откако градот беше заземен од владините сили.

Портпаролот на ирачката армија изјави дека во нападот учествувале бомбаши-самоубијци.

Ирачката армија возвратила на нападот, а имала и поддршка од воздух од коалицијата предводена од САД.