И официјално медицината докажа: Ова билка помага во лекување на 5 вида рак!

Објавено: четврток, 24 декември 2015 во 14:38
Spread the love

Таа содржи три пати повеќе железо од спанќот и е вистински извор на протеини, а може да се користи и за нега на кожата и прочистување на водата.

моринга

Доколку сте загрижени за здравјето, сигурно сте слушнале за билката моринга. Ова билка веќе наголемо се коментира по медиумите поради нејзините здравствени бенефиции. Дрвото Моринга расте во делови во Африка и Азија.

А најинтересното за оваа билка е тоа што секој дел од нејзе се јаде. Плодот, цетот, коренот и се останато се јаткасти и многу често се користат во слатки во Јужна Индија поради нејзиниот единствен вкус.

Во продолжение, ги издвојуваме некои од здравствените предности на морингата:

Семето на билката се користи за производство на масло слично како маслиновото масло во поглед на исхраната. Исто така, маслото е богато со антиоксиданти и неговиот рок на траење е неограничен.

Чајот од моргина има способност да го зголеми нивото на енергија и може да се користи наместо кафе. Морингата содржи четири пати повеќе витамин А од морковот. Истовремено е добар избор на бета -каротен.

Истражувањата покажаа дека оваа билка како додаток во исхраната е значајно подобра од другите витамини и додатоци кои се достапни на пазарот. Поради фактот дека не содржи синтетички состојки.

Исто така, морингата има два пати повеќе протеин по грам отколку обичниот јогурт, четри пати повеќе калциум по грам отколку млекото. Има три пати повеќе калциум по грам од бананите и седум пати повеќе витамин Ц од портокалите.

Покрај сите предности на морингата, постојат бројни тврдења од научници кои велат дека оваа билка има антиканцерогени ефекти. Всушност, билката содржи многу можни соединенија против ракот на јајници, ракот на црниот дроб и ракот на белите дробови.

Списокот на здравствените предности не завршува овде. Билката исто така се користи и како прочистувач на вода, ја подобрува лактацијата и е моќен чистач на кожата. Исто така може да се користи за лекување рани, за убоди од инсекти и изгореници.

Она што е најважно, морингата нема несакани дејства и е безбедна за деца, трудници и возрасни.