Свет

ФОТО: Вооружен напад во кино во Германија, десетици повредени

Вооружен маж денес отворил оган во кино во градот Фирнхајм во западна Германија. Во пукањето повредени се меѓу 20 и 50 лица, јавуваат локалните медиуми. Според РТ, напаѓачот се затворил во киното.

Пукањето се случило во кино комплексот Кинополис, а според Си-Ен-Ен повредени се 25 лица.

pukanje-germanija111

Индипендет пишува дека напаѓачот држи заложници.

pukanje-germanija122

Поврзани вести

Back to top button