ФОТО: Oваа девојка си ја предвиде својата смрт во истанбулскиот масакр

Објавено: вторник, 3 јануари 2017 во 19:20
Spread the love

Девојка која настрадала во прегратката на својот вереник Елијас Вардиниј, на својот Фејсбук профил непосредно пред патот во Турција, оставила порака:

devojka-2

„Се надевам дека ќе се забавуваме. Во најлошо можно сценарио, ќе загинам во експлозија и ќе и се придружам на мама“.

Несреќната девојка ја споменала мајка си која неодамна починала од рак.

Рита и нејзиниот вереник, и двајцата 26-годишници, биле студенти на Американскиот факултет за науки и технологија во Либан. Фотографиите кои ги објавиле на социјалните мрежи покажуваат дека неколку недели пред Истанбул ја посетиле Барселона и Атина.

Да потсетиме, Исламска држава ја презеде одговорноста за терористичкиот напад во истанбулскиот клуб Реин, во кој загинаа 39 луѓе, а уште 70 се повредени.