ФОТО: Индијка природно родила 11 бебиња

Објавено: понеделник, 1 февруари 2016 во 12:05
Spread the love

Медицински феномен во Индија – лекарите останале во шок откако четириесет и двегодишната Марја Хернандез родила 11 здрави момчиња и тоа по природен пат.

indijka

Лекарите велат дека ваков случај досега не бил забележан во медицината. Породувањето траело два часа.

-Бебињата буквално искачаа едно по друго. Времето од кога излезе првото бебе  и раѓањето на единаесеттото момче беше само 17 минути. Шест од 11 момчиња се идентични близнаци тешки околу 600 грама“ – изјавил доктор Вилијам Робертс.

2

Персоналот на болницата ги контактирало челниците на Гинисовата книга на рекорди за да Марија и нејзините 11 бебиња бидат запишани како рекордери за 2015 година.