Босна е продолжена рака на Исламската држава во Европа

Објавено: среда, 6 април 2016 во 20:04
Spread the love

Радикалните исламисти нашле засолниште во Босна. Регрутираат борци и проповедаат џихад, односно промовираат екстремна верзија на исламот и се тоа е на границата со Европската унија од една страна и на Србија, од друга страна, пишува германски “Шпигел”.

“Ибро Чуфировиќ (20), млад човек од Босна кој во 2014 година и се приклучи на ИД пред да замине за Сирија ги искина сите свои фотографии Според шеријатското толкување на исламот, во кое тој верува, фотографии на луѓе се” харам “- забрането”, пишува германскиот весник .

Ибро пред да замине за Сирија со својот татко Шефик живеел во селото Доња Слапница, во близина на хрватската граница.

– Кога ќе умрам, ќе се молам за тебе затоа што ти си неверник. Ова се последните зборови од мојот син – рече Шефик.

Неговиот син е еден од околу 300-те радикални исламисти кои се приклучија на ИД од Босна. Меѓу нив се и двајца кои се наоѓаат на списокот на најбараните терористи во светот: Бајро Икановиќ, кој со години раководи со најголемиот центар за обука на Исламска држава во северниот дел на Сирија, а Нусрет Имамовиќ, еден од лидерите на Ал Нусра фронт, група поврзана со Ал Каеда.

Босна е засолниште на радикалните исламисти. Ова е земја во која има терористичката инфраструктура и која е добро развиена. Босна дури и може да се смета како продолжена рака на Исламската држава во Европа, но се уште не го достигна алармантно ниво на закана за безбедноста на земјата и во регионот – вели Џон Шиндлер, поранешен член на американската НСА и експерт за балканските работи.

Според Министерството за внатрешни работи на БиХ, се откри дека оружјето со кое се извршија нападите во Париз (нападот врз Шарли Ебдо во јануари и синхронизирани напади на 13-ти ноември) е оружје од југословенско производство, кое токму се шверцува од Босна.

Се повеќе и повеќе села, има куќи каде виси знамето на ИД. Прво тоа беше Горна Маоча, кој се смета за изолиран случај, и сега изникнуваат во многу други места каде исламистите имаат длабоки корени. Работодавци џихадисти насекаде, регрутираат борци низ целата земја, вели: “Шпигел”. Босна, по Белгија, е најголемиот расадник џихадисти во Европа.

Проблемот е уште поголем, околу 30 борци се вратија од Сирија во Босна, и тие се под посебен надзор на органите. На нив одеднаш им е дозволено да се вратат во земјата, а експертите за тероризам сметаат дека тие повторно ќе претставуваат некоја смртоносна закана или ќе добијат задачи на европска почва. “Шпигел”, вели дека Босна ги заостри законите, и според нив овие повратници им се заканува затворска казна од 10 години затвор. Но, ниту еден од нив не е уапсен. Зошто, тоа го знае само Обвинителството на Босна и Херцеговина.

Во ноември, пред нападот на Париз, џихадистите во предградието на Сараево, убија двајца војници. Во декември, 37 истакнати босанските муслимани покажаа ретко единство, бараа од јавната отпор кон тероризмот.

“Ние ги осудуваме сите повици на омраза и насилство”, беше пораката пренесена од големиот муфтија Хусеин Кавазовиќ.

Кратко потоа, муфтијата доби смртни закани. Во видео снимката џихадистите се закани дека ќе го заколат Кавазовиќ, по што муфтија доби полициска заштита.

Германски експерти веруваат дека во Босна има повеќе од десет градови во кои има салафисти – поддржувачи на сунитското толкување на исламот – кои ги собираат радикалните исламисти без никакви проблеми и интервенција на владата.

Се разбира, босанските безбедносни агенции го негираат постоењето на т.н. “Шеријатски села”.

Еден од најпознатите сомнителни места е селото Босанска Бојна во далечната северозападно од Босна. Шефик, таткото на младиот Ибра кој отиде во Сирија, вели дека покрај во селото, се врбуваат џихадисти и во Велика Кладуша.

Најголемата причина за приклучување на терористите, за разлика од идеолошка заслепеност е – сиромаштија. Во околината на Велика Кладуша, невработеноста е висока околу 60 проценти. Млади луѓе живеат тешок живот без иднина.

Велика Кладуша се заканува да стане најголем фокус на исламистите во Европа, пред се, поради помошта што ја добиваат од екстремисти повратниците.

Салафистичката заедница во Велика Кладуша, има корени во граѓанска војна во деведесеттите години, кога најбруталните исламисти беа финансирани од Саудиска Арабија, Судан.

– Западот треба да заборави на заканата од исток. Најголемата закана е зелената боја на исламот – тогаш кажа радикалниот лидер кој го предводеше бруталното убивање на Срби и Хрвати во тие области, посочува “Шпигел”.

Имаме уште еден поранешен американски дипломат Ричард Холбрук, кој тој факт го спомнува во “пактот со ѓаволот”. Радикални исламисти од Саудиска Арабија, Судан не само што донесоа пари и оружје во Босна, но и строга интерпретација на исламот што за повеќето Босанци дотогаш бил непознат.
Ултра-посветени, со долги бради и целосно прикриени жени, вахабистите се малцинство меѓу 3,8 милиони жители на Босна. Но, тие постојат, и со текот на времето се повеќе и повеќе се транспарентни.

Еден од четири озлогласени Хусеин Билал Босниќ е по потекло од Долна Слапница, селото од каде што тој го регрутира синот на Шефик.

Обвинителите сметаат дека Босниќ е клучна фигура меѓу радикалните исламисти во Босна и Херцеговина, како и дека е добро поврзан со центри во Сирија и Ирак. Во ноември тој беше осуден на седум години затвор за регрутирање борци за ИД и за поттикнување тероризам.

– Мојот Ибро од куќата на Босниќ заминаво Сирија во текот на летото на 2014 година – вели Шефик.

Во оваа куќа да продолжијат да живеат четирите жени на Босниќ и неговите 18-деца. Од кровот на куќата преку разглас се слуша ехо на молитвите што се слуша во речиси целата долина.

Босниќ беше член на 7-та муџахединска бригада во војнаат на деведесеттите години, по што тој станал проповедник на екстремен ислам. Познат по неговите говори во Ал-барака џамија во Германија, како и во џамиите во Швајцарија и Италија, каде што на следбеници им велеше дека “ќе одат во рајот со експлозив на градите”, за кои има и видео снимки. Покрај муслимани од Босна, на ИД им се придружија екстремисти од Косово и Македонија, како и од Србија, пишува “Шпигел”.

Германскиот весник пишува дека клучна улога во регрутирањето имаат токму како проповедници Босниќ, кои се способни за сосема неколку дена на младите луѓе да им го исперат мозокот и да ги претворат во убијци.
“Шпигел” пишува дека џихадистите купилк осум ари земјиште во Босанска Бајна, од каде што патот води право во Хрватска, а со тоа и кон Европската унија. Јавниот обвинител во Сараево смета дека салафисти ја купиле земјата од Србите кои живееле таму, и дека сумата од 200.000 долари ја добиле од Катар.

Како по правило, фундаменталисти во Босна купуваат земјиште каде што е евтино и со цел да се привлече што помалку внимание.