Албанска брачна двојка вмешана во масакрот во Ница

Објавено: понеделник, 18 јули 2016 во 17:40
Spread the love

Двајца Албанци беа уапсени вчера од страна на француската полиција под сомнение дека му го продале пиштолот на Мухамед Булел, кој во масакрот во четвртокот вечер уби 84 луѓе, а повреди 200 лица возејќи камион тежок 19 тони по Англиската променада во Ница.

Триесет и осумгодишниот Артан Хенај од Фиери и неговата сопруга, 34-годишната Енкелејда Заче од Елбасан, имаат француско државјанство и се сомничат дека биле во контакт со напаѓачот.

Албанската двојка не и е непозната на полицијата.

Енкелејда во мај 2015 година беше уапсена за шверц на мигранти во Франција.