Ако мразите доктори, јадете цвекло!

Објавено: четврток, 9 март 2017 во 12:12
Spread the love

Научниците имаат поминато доста време во спроведување на истражување за да дознаат повеќе за цвеклото и неговата необична комбинација на антиоксиданси. Цвеклото е зеленчук кој може да ви помогне да изгубите еден тон масти и има силни анти-канцерогени својства.

Уникатната комбинација од хранливи материи во цвеклото го прават неверојатен зеленчук. Силните својства кои предизвикуваат васкуларно проширување, органскиот азот и флавоноидите (растителните пигменти) предизвикале најголемите фармацевтски компании да одржат сериозни студии, кои продолжиле безброј часови, за да соберат што повеќе факти за придобивките за здравјето од цвеклото.

Цвеклото е лесно сварлив зеленчук

Конзумирање на сок од квекло не само што ќе ја подобри детоксикацијата на телото, но исто така и ќе ви помогне да избегнете запек и проблеми со стомакот.

Го контролира нивото на холестерол

Цвеклото го намалува лошиот холестерол и го зголемува нивото на добриот холестерол во организмот.

Го ублажува заморот

Цвеклото содржи нитрат, кој помага во намалување на заморот и ве прави поотпорни на различни болести.

Природен диуретик

Редовното консумирање на црвено цвекло го прочистува организмот од токсини.

Го намалува крвниот притисок

Сокот од цвекло може да спречи срцеви напади и штити од рак, особено од таков на дебелото црево.