понеделник, 22 јануари 2018

рак

ВИДЕО: Го победила ракот иако докторите и кажале дека има само три проценти да преживее

Ами Браун (54) мајка на седум деца и ѕвезда од документарниот филм “Alaskan Bush People ” од Discovery Channel, доживеала вистинско чудо. Таа го победила напредниот рак на белите дробови иако докторите во еден момент…


Македонка се бори да помогне на дете болно од рак

Љупка Арсовска, сопственичката на Englewood Ame Salon откако слушна за братучетката на клиентот  дека се  бори против ракот, таа сакаше да помогне. Биле (9), нејзиниот брат (12) и  татко им живеат во неразвиената земја Македонија,…


Лекар уништил Рак за 11 дена без хемотерапија

Во истражувањето што професорот Најџел Бандред го претставил на европската конференција за рак на дојката во Амстердам открил дека ја тестирале ефикасноста на лековите познати со име Herceptin и Lapatinib. Овие два лека веќе се…


Шокантна изјава на доктор нобеловец: Рак се добива од овие две намирници

Германскиот научник и добитник на Нобелова награда во подрачјето на физиологијата, Харалд зур Хаузен, предупредил дека слабо проучен вирус, кој се среќава кај кравите, може да предизвика рак кај луѓето. -Сметам дека домашните животни можат…


Винамавајте: И ноктите можат да откријат рак на кожа

Ако забележите затемнета линија под ноктите, без разлика колку е бледа, веднаш одете на преглед. Иако „скриениот меланом“ се јавува многу поретко, нема причина да ги прескокнете советите за рано откривање на најсмртоносната форма на…


Водителката Ана се соочува со најтешката битка во животот – Од секогаш се плашев од ракот…

Познатата српска водителка Ана Михајловски во септември оваа година се соочи со најтешката битка во својот живот. Откако на водителката и беше дијагностициран рак на дојката веднаш се оперираше, а за искуството прв пат си…


Првите симптоми на рак се појавуваат на дланките – Како да ги препознаете и да го спречите најлошото

Еден од првите веројатни симптоми на заболување од рак се појавува по дланките, тврдат англиските експерти по медицина. Ако симптоните се забележат на време, болеста би можела успешно да биде победена. Суви испукани раце Иако…


Го пиеме секој ден а предизвикува рак

Алкохолот предизвикува најмалку седум видови карцином. Опасен е и по луѓето кои уживаат во мали или умерени количини, предупредуваат научниците. Според едно истражување објавено во магазинот „Addiction“, постои поврзаност помеѓу алкохолот и карциномот која не…


Шешељ го победи ракот – Резултатите ги зачудиле докторите

Воислав Шешељ, кој се бореше со рак на дебелото црево, што му го открија додека беше во Хаг, како и со две други метастази на црниот дроб, успеа целосно да ја порази лошата болест и…


Чудотворниот лек против рак – отров кој може да ве убие пред да ве излекува

Витаминот Б17 кој се наоѓа во коските од кајсијата е се популарен алтернативен лек против рак, но експертите предупредуваат на неговата токсичност и опасноста од негово конзумирање. Алтернативните методи за лекување на ракот често претставуваат…