недела, 25 февруари 2018

Избор на уредникот

Научниците открија како да го „исклучат“ протеинот кој предизвикува рак

Секоја година околу милион луѓе ширум светот умираат од рак кој е предизвикан од мутација на таканаречениот РАС ген. Околу 30 проценти од сите човечки карциноми, вклучувајќи 95 проценти ракови на панкреасот и 45 проценти…


Како се подели и уништи Блискиот исток

Пред завршетокот на Првата светска, Велика Британија, Франција и Русија во тајност се договараат за поделба на Блискиот исток на свери на влијание. Отоманското царство беше пред распаѓање, па сојузниците веќе размислуваа за поделба на…


Како искомерцијализираниот Запад Свети Никола го замени со Дедо Мраз

Свети Никола денес се смета за небесен заштитник на Русија и Грција. Овој светител e доста ценет и во западниот свет. Меѓутоа споменот и празникот на Свети Никола во модерното западно општество има огромно комерцијално…


Заштедa до 33.000 евра со проектот „Купи куќа за млади“

Со пари од државата младите до 35 години лесно ќе може да дојдат до сопствен дом. Пресметките покажуваат дека заштедите со проектот „Купи куќа“ може да достигнат и до 33.000 евра. Примањата треба да бидат до…


Божјо чудо: Сенка на Острог осамна на карпата!

На една од Фејсбук страниците посветени на манастирот Острог е објавена фотографија од една необична појава на карпа во близина на манастирот Морача. Станува збор за фотографија направен на 7 километри од манастирот Морача, на…


Путин: Не знам дали Турците ги лижат Американците, но тоа не е паметно

Путин за овој одговор на прашањето за односите со Турција добил голем аплауз на годишната прес конференција, и додаде дека чинот на соборувањето на воениот авион го гледа како непријателски. -Потезите на турските власти се…


ВИДЕО: Заплакаа светците: Мироточат 59 икони во овој манастир

Монасите секој ден собираат солзи од иконите во овој манастир на Руската православна црква која се наоѓа во Астраханската област. Монасите од овој манастир известија дека иконата на Светите Царски Маченици била облеана со миро…


Руски научник го открива најмоќниот природен лек против рак

Рецептот на рускиот научник, професорот Христо Мермерски, многумина го претставуваат како револуционерен лек, со којшто наводно илјадници луѓе успеале да се излечат од рак. – Тоа е храна за лечење на комплетниот организам, а ракот…


Руските научници докажаa: Mолитвата е лек, го обновува организамот и го намалува стресот

По дефиниција молитвата е облик на обраќање кон Бога, воспоставување на однос кон Бог или било какво божество, односно божица, бог или богови. Луѓето од православна или католичка исповед обично им се молат на светците,…


ОТКРИТИЕ НА СТОЛЕТИЕТО: Русите создадоа вакцина која ги лечи сите болести!

Руските научници од градот Новосибирск открија нови ефикасни начини во борбата против ракот и инфективните болести, вклучувајќи ја сидата и туберкулозата. Лекарите ги модифицирале дендритските ќелии, кои се дел од имуниот систем. Директорот на Научноистражувачкиот…