Видео: Спектакуларно палење на новогодишните светилки во Њујорк

Објавено: петок, 4 декември 2015 во 21:40
Spread the love

Милиони луѓе ширум светот синоќа можеа да бидат сведоци на палењето на светилките на новогодишната елка во Њујорк.

xmas_tree_AP111130065563

Како и од се, така и од овој настан Американците направија вистинско шоу, на кое настапија Стинг, Мери Џеј Блајџ, Андреа Бочели и Џејмс Тејлор.

На самото место околу „Рокфелер“ центарот присуствуваа неколку илајди лица, а целиот настан беше дирекно пренесуван и на социјалните мрежи.

Традицијата на организирање прослава при палењето на новогодишните светилки пред центарот „Рокфелер“ во Њујорк датира од 1931 година, а за овој настан се снимени голем број филмови, меѓу кои најпознат е „Сам дома 2“.

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *