Уапсен е Рамуш Харадинај

Објавено: среда, 4 јануари 2017 во 20:40
Spread the love
Француска полиција го уапси Рамуш Харадинај, претседател на партијата  Алијансата за иднина на Косово.Тој е уапсен врз основа на претходна издадена потерница на Српските власти.  Според првичните информации, Харадинај моментално се наоѓа во еден од затворите во Франција, а во меѓувреме полициските власти на Франција ги информирале Косовските власти.

Инаку поранешниот командант на ОВК беше уапсен и во Словенијa поради истата причина.