вонземјани

Огнена топка над САД, теоретичарите на заговор убедени дека се вонземјани (ВИДЕО)

Видеото кое покажува огнена топка како лета на небото над Западна Вирџинија во САД привлече големо внимание од корисниците на социјалните мрежи. Како што дошле…


Американски физичар тврди: „Вонземјаните тајно нè надгледуваат од вселената милиони години наназад“

“Вонземјанските набљудувачи“ би можеле да се наоѓаат во нашиот Сончев систем. Американскиот физичар Џејмс Бенфорд во еден од своите последни трудови тврди дека постојат таканаречени…


Руски научник: Можно е да има вонземјани, но не сакаат да остварат контакт со нас

Директорот на Институтот за астрономија при Руската академија на науките, професор Дмитриј Бисикало оцени дека е можно да постојат вонземни цивилизации, кои не сакаат да…


ФБИ евакуирало опсерваторија: Пронашле докази за вонземјани?

Федералното истражно биро (ФБИ) ја затвори опсерваторија „Санспот“ во Њу Мексико, а теоретичарите на заговор го преплавија интернетот со коментари дека се единствената причина за…


НАСА во досега најголем „лов на вонземјани“

Телескопот што НАСА го лансира пред неколку месеци сега се нашол меѓу Земјата и Месечината и почнал да скенира 85 отсто од ноќното небо, барајќи…


Зошто вонземјаните се уште не сакаат да се сретнат со нас?

Климатските промени и глобалното затоплување најверојатно се главната причина зошто се уште не се случила масовна средба меѓу вонземјаните и луѓето, се вели во научна…


Астрономите детектирале чудни сигнали кои доаѓаат од магловита ѕвезда

Астрономите велат дека детектирале „чудни сигнали“ кои доаѓаат од правецот на една мала магловита ѕвезда, оддалечена околу 11 светлосни години од Земјата. Сигналите биле детектирани…


Анонимус: НАСА се спрема да објави дека постојат вонземјани (ВИДЕО)

Хакерскиот колектив Анонимус тврди дека американската вселенска агенција НАСА се подготвува да објави дека открила интелигентен вонземски живот. „НАСА вели дека вонземјаните доаѓаат”, напиша групата…


Мистерија во Сибир: 23 војници претворени во камени статуи

Во сибирска тајга се пронајдени 23 статуи за коишто се верува дека се скаменети руски војници, пишува порталот „Есорајтер“. Во 1993 над тајгата наводно прелетал НЛО,…


ВИДЕО: Ова се причините зошто сè уште не сме пронашле вонземјани

Ако галаксијата е толку стара колку што тврдат науниците, интелигентните облици на живот досега би имале доволно време да нè посетат, пренесува Listverse. Така, ако…