срце

Направете тест со ладна вода дома и откријте дали имате здраво срце

Ако сакате да проверите колку вашето срце е здраво, во тоа би можело да ви помогне брз трик со ладна вода. Станува збор за тест…


Дали вашето срце е здраво? Овој едноставен тест од 30 секунди ќе ви даде одговор на прашањето

За здрав и долг живот одговорно е срцето, па затоа е неопходно да водите грижа за неговото здравје. Постои еден тест со кој можете да…


Внимавајте: Причинителот на срцеви заболувања e во вашата канцеларија

Британските истражувачи откриле дека луѓето што работат 11 или повеќе часа дневно се изложени на 67% поголем ризик од срцеви пречки од луѓето што работат…


No Image

ВИДЕО: Вака изгледа од внатре срцето додека чука

Научниците од германскиот Институт Макс Планк снимија, со помош на магнетна резонанца, неколку снимки кои првпат прикажуваат како одредени биолошки процеси изгледаат „одвантре“. На каналот…


Ризница на здравјето: Го зајакнува имунитетот, го штити срцето

Бразилските ореви се полни со минерали и витамини, протеини, масти, јалени хидрати и влакна, па се сметаат за исклучително квалитетна намирница, особено поради невообичаено високата…


No Image

Проверете во домашни услови дали имате здраво срце

Едноставниот начин на тестирање во домашни услови може да ви помогне да го процените ризикот од срцеви болести. Обем на половината Големиот стомак е темпирана…


Овој симптом укажува на проблеми со срцето

Доколку имате проблеми со болки во рамото, тоа би можело да укаже на проблемите со срцето, тврдат научниците. – Ако некој има проблеми со ротаторната…


Науката е на прагот на големо откритие – Лек кој го опоравува срцето и го спречува ракот

Науката е на прагот на големо откритие, кое ќе ни помогне да се избориме со најтешката болест на денешницата. Ако успееме да ги провалиме механизмите…


No Image

Мајката го слушнала срцето на својот мртов син

Лиза и Тери до тогаш имале контакт преку писма и електронска пошта, а сега имале шанса и да се запознаат во болница во Небраска. Синот…


Срцата од свињи би можеле да спасат човечки животи

Еден ден пациентите со срцеви заболувања би можеле да уживаат во продолжувањето на животот со срциња од свиња коишто чукаат во нивните гради, соопштиле во…