србија

Прва тужба во Србија за надомест на штета од НАТО во име на пациенти со рак

Првата тужба ќе биде поднесена до Високиот суд во Белград, изјави адвокатот Срѓан Алексиќ за Танјуг. Адвокатска канцеларија од Ниш ќе ја поднесе првата тужба…


Србија го стопираше конкурсот за работа на медицински сестри во Германија

Српскиот министер за труд Зоран Ѓорѓевиќ на прес-конференцијата по седницата на Социјално-економскиот совет вчера рече дека годинашниот конкурс за медицински сестри за работа во Германија…


Во Србија повторно масовно се одгледуваат гуски, тегла маст чини 20 евра

Во Србија пак се одгледуваат гуски поради гускината маст. Оние кои не им веруваат на традиционалните лекови се повеќе се враќаат на лекувањето што го…


Србинката Јелена се грижи за 13 трилиони долари во САД, од Србија заминала со 500 долари

Американката со српско потекло, како што сака да се претставува Јелена Меквилијамс , е дел од тимот на претседателот Доналд Трамп. Таа е лично од…


Скандалозно: На Димитров му се допаѓа статусот „Србија ќе гори во пеколот“?! (ФОТО)

Сканадалозен потег на Никола Димитров кој може да предизвика дипломатски тензии со соседна Србија. Шефот на дипломатијата ставил знак дека му се допаѓа коментар на…


Нoв бизнис на Балканот: Пчелиниот отров вреди повеќе од злато, Србите го продаваат за 70.000 евра

Медот, прополисот, пчелиниот восок се производи кои ги собираат пчеларите и ги продаваат. Но највредното од сето тоа, пчелниот отров или апитоксинот, го оставаат да…


Taчи и Вучиќ би го делеле Косово – За Македонија тоа дефинитивно би значело крај

Доколку би бил постигнат ваков договор, од него најголеми последици би имала Македонската држава. Слободан Милошевиќ кој за многу работи погреши, за една беше во…


Србија со казни над 8.000 евра ќе ја штити кирилицата во јавната употреба

Српската Влада, на предлог на Министерството за култура, ќе формира Совет за српкиот јазик, кој ќе биде задолжен да се грижи за почитувањето на службената…


No Image

Албанци со камења нападнаа Срби во црква, има повредени

Тројца Срби се повредени во косовското село Петрич, откако се нашле на удар на албанските жители, пренесуваат Радио Гораждевац и КоССев. Група Албанци кои претходно…


Србија: Злото кое убива и по војната

Пред 19 години авионите на НАТО врз Ниш фрлија стотици касетни бомби. Загинаа 15 луѓе. Многу касетни бомби до денес претставуваат закана. Но, властите во…