нов зеланд

Дневница е 160 евра, оваа земја бара Балканци за да берат овошје

Нов Зеланд е земја која произведува овошје, а проблемот е што секоја година се соочува со недостаток на работници кои ќе го берат овошјето. Затоа,…


Земјата се отворила: На фарма се појавила дупка голема како два фудбалски стадиони

Спектакуларната дупка со должина од два фудбалски терени и длабока како шесткатница, се отворила на фарма во Нов Зеланд. “AP” пренесува дека на огромната провалија…


Нов Зеланд има потреба од работници

Новозеландскиот премиер Бил Инглиш изјави денеска дека неговата земја треба да се потпира на гастарбајтерите, бидејќи многумина жители не можат успешно да ги поминат тестовите…


Нуди работа со месечна плата од 9.000 евра но никој несака да ја прифати

Рурален општ лекар во Нов Зеланд нуди 115.000 eвра годишна плата, односно над 9.000 евра месечна, за да привлече болничар кој би му помагал со…


Знаат ли нешто што не го знаеме ние? Американските милијардери масовно бегаат од земјата, и тоа токму во оваа држава

Имам два мотори. Многу оружје и муниција. Храна. Мислам дека тоа ќе ми биде сосема доволно на некое време да се затворам дома и да…


Нов Зеланд бара сезонски работници, дневница 9.700 денари

На Нов Зеланд владее хроничнен недостиг на сезонски работници кои шест дена во неделата би береле и пакувале јаболка. Токму поради недостигот на работна сила,…


Очајно бараат работници: Нудат куќа и плата од 2.800 евра

Град во Нов Зеланд бара работници, а за потенцијалните има и слободни куќи, но од градската управа демантираат дека ќе се плаќа на луѓето да…


Град во Нов Зеланд нуди работа – плата од три илјади евра

Каинтагата е мал град во јужниот дел на Нов Зеланд со вкупно 800 луѓе, а она што е сигурно е дека таа бројка не ги…


Се бараат работници, заработка и до 160 евра на ден

Хрониччен недостаток на сезонски работници кои шест дена во неделата би собирале и пакувале јаболки владее во Нов Зеланд. Само поради недостатокот на работна сила,…


Плата од 115.000 евра, три месеци одмор – Никој не конкурира за ова работно место

Плата од 190 илјади новозеландски долари на годишно ниво или околу 115 илјади евра, со три месеци одмор и слободни викенди. Сето тоа не беше…