муслимани

No Image

Полската полиција уапси двајца членови на група осомничена за планирање напади врз муслимани

Полската полиција уапси двајца членови на група осомничена за планирање напади врз муслимани, инспирирани од чинот на норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик и напаѓачот…


„Фајненшл тајмс“: Франција се противи да се отворат преговори со Македонија и со Албанија поради муслиманите

Весникот „Фајненшл тајмс“ пишува дека Франција вложила жесток отпор на идејата да се отворат преговори со Македонија и со Албанија, што пак предизвикува критики од…


Ранети христијани од нивните соседи муслимани

Двајца жители и пожарникар биле ранети во завчерашниот напад врз домовите на христијанското население во египетската област Ал Мина. Нападот врз коптската заедница во селото…


Муслиманска двојка одбила да се ракува, Швајцарците одбија да им дадат државјанство

На муслимански брачен пар им било одбиено барањето за швајцарско државјанство откако одбиле да се ракуваат со лицата од спротивен пол за време на интервјуто,…


Курди нападнати затоа што „не постеле за време на Рамазан“

Инцидентот, според курдскиот весник Рудав се случил во кампот Мориа на грчкиот остров Лезбос во петокот. „Борбата започнала кога некои арапски момчиња почнале да се…


ВИДЕО: Сите жртви од нападот во Лондон се муслимани – напаѓачот викал „Сакам да ги убијам сите муслимани“

Сите жртви од нападот што се случи покрај џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк се муслимани, изјави претставникот на противтерористичката единица на лондонската полиција Нил Басу. –…


Муслиманите во Германија преминуваат во Христијанство – Причина за азил или прашање на вера

Се викаат Амир, Јакоб, Несрин. Потекнуваат од Авганистан или Иран. Нов дом нашле во Германија. И тука се крштеваат. Дали преку крштевањето си ги зголемуваат…


Во муслиманско училиште во Шведска ги одвојуваат момчињата од девојчињата

Шведскиот премиер Штефан Лефвен ја осуди „сегрегацијата“ во муслиманско приватно училиште во Стокхолм за кое се верува дека ги разделу девојчињата и момчињата во автобус…


Полската премиерка: Не прифаќаме бегалци, не сакаме да ни се случи Лондон

Полската премиерка Беата Шидло изјави дека нејзината земја нема „да подлегне на уцените од Европската Унија да прими бегалци од Блискиот Исток и од Африка“….


Германци протестираат против изградба на џамија со поставување крстови

Група демонстранти поставија неколкуметарски дрвени крстови во градот Ерфурт во германската покраина Туринген, каде што локалната муслиманска заедница планира изградба на џамија. Како што јави…