монструм

Искршени стакла и превртени контејнери на протестот за „Монструм“ (ВИДЕО)

Присутните на протестот за случајот „Монструм“ превртуваа контејнери, со камења фрлаа кон полициските возила, скандираа „УЧК, УЧК“ изразувајќи го револтот против барањето на Обвинителството да…


Спасовски: Заврши времето во коешто едни ќе бидат привилегирани, ФОТО ВЕВЧАНИ И СКОПЈЕ

Вака беше денеска во Скопје на протести  за „Монструм“. Ги нема специјалците од ЕБР на Оливер Спасовски како во Вевчани. Заврши времето во коешто едни…


Сведок за „Монструм“: Десетина дена пред настанот добив информации дека за Велигден ќе настрадаат невини луѓе, Мијалков и Радникот не ме примија

Десетина дена пред крвавиот настан кај Смилковско Езеро, Зоран Трајковски, актуелен полициски службеник во полициска станица Драчево (поранешен началник на Секторот за оперативно изведување 1998-2003…


No Image

ДУИ барале „Монструм“ да се суди од почеток, Врховен послушал

УИ побарале, а Врховниот суд го врати случајот Монструм на повторно судење. Лидерот на интегративците Али Ахмети денеска во својство на сведок за петкратното убиство,…


Сведочење за Монструм: „Неколку дена пред настанот во црквата во населбата Ченто беше испишано дека ќе биде крвав Велигденот“

На денешното рочиште за случајот „Монструм” меѓу останатите прашања околу настанот, од родителите на убиените момчиња поранешните челници на МВР и БЈБ добија прашање и дали…


Tензии на судењето „Монструм“: Судиите опоменуваат за казни, родителите велат „и онака сме казнети со убиството на нашите деца“

Поради тензии и расправија за време на сведочењето на поранешната министерка Гордана Јанкулоска судиите во постапката за „Монструм“ дадоа пауза од 15-тина минути. Кавга во…


No Image

Вељаноски за обвинувањата за „Монструм“: Бев цел на планирани и оркестрирани напади

Oкако лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешното сведочење за случајот „Монструм“ изјави дека не поседува докази за инволвираност на Трајко Вељаноски во петкратното убиство…


No Image

Монструм: Oтишол во домот на оштетената и рекол дека сака да ја земе за жена нејзината ќерка, потоа се обидел да ја силува

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе истражна постапка против лице осомничено дека се обидело да стори кривично дело – Силување од член 186 став 1 во…


Судијата Ставрев им вети на родителите на убиените во Монструм дека уште во 2018 година ќе се реши овој случај

Судијата Огнен Ставрев кој е судија и во случајот „Монструм“ и во случајот „ТНТ“ брза да го заврши случајот во кој треба да се пресуди…


Судење „Монструм“: Судија да го повикате Заев да не избега и тој да се бања во некое џакузи како Груевски

Еден од родителите на убиените денеска на продолжението на судењето за за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година „Монструм“ повторно повика…