косово

Стравичен масакр: Прво ја убил сопругата и двата сина, а потоа сам си пукал во устата

Страшна трагедија се случи доцна синоќа кај Косовска Витина кога маж ги уби сопругата и синовите, а потоа се самоуби. Четири лица беа убиени со…


Италијански обвинител тврди дека мафијата шверцува деца од Косово,

Италијанскиот обвинител за малолетници во Трст Леонардо Тамборини крена тревога неделава поради трговијата на деца од Косово и нивното злоупотребување.Тој укажа дека е крајно време…


ВИДЕО: Четирикратно убиство кај Витина, ги убил сопругата и двете деца па се самоубил

Четири лица беа убиени со огнено оружје во селото Пожарање кај Косовска Витина, потврдија косовската полиција и окружното обвинителство во Гњилане. Сите убиени биле членови на…


ТРИ УБИСТВА НА СВЕДОЦИ ЗА ЕДНА ГОДИНА: Западот ќе бара отчет од Косово

Тешки денови доаѓаат за Приштина. Меѓународната заедница не е задоволна од владеењето на правото и правната држава во Косово. Земјата тешко се справува со криминалот,а…


Емир Кустурица: Јас не би дал ниту педа од теритиријата на Косово, тоа е најголемиот грабеж во 20 век!

Јас не би им дал ниту една педа од територијата на Косово, бидејќи е тоа најголемиот грабеж во 20 век, но бидејќи ние имаме многу…


Косовец се обидел да силува момче во Градско

Косовар, најмен како овчар во село во Градско, вчера се обидел да силува момче кое успеало да избега од напаѓачот. Овчарот е приведен. Како што…


Курти го разреши советникот, кој изјави дека ОВК вршела злосторства

Вршителот на должноста премиер на Косово, Албин Курти го разреши денеска својот советник Шкељзен Гаши, чија вчерашна изјава дека Ослободителната војска на Косово (ОВК) вршела…


ВАШИНГТОН ТАЈМС: Пропаднатата стратегија на Бил Клинтон за Косово нека испари во пандемијата на ковид-19

Парите на даночните обврзници ги финансираат американските трупи што се таму за да ги спречат локалните жители заемно да се испоубијат, вели за Вашингтон тајмс Џеј Мајкл…


Странски градежни компании носат работници од Албанија и од Косово да работат на црно

Минатата 2019 година, за разлика од претходната, 2018, се зголемил бројот на затекнати лица кои работеле „непријавени“, покажуваат податоците од Државниот инспекторат за труд. Во…


Десетгодишни деца зависници од дрога во Косово

Во рамките на остварувањето на своите законски овластувања и одговорности, Народниот правобранител на Косово објави Извештај со препораки за употреба на наркотици од страна на…