коронавирус

Три чудни знаци кои укажуваат дека можеби сте го прележале коронавирусот

Медицинското списание „Lancet“ објави збирни резултати од студии за последиците на коронавирусот, а во текстот се наведуваат и симптоми кои излекуваните од коронавирус ги чувствуваат…


Алармантно предупредување: Штетните ефекти на коронавирусот врз плодноста кај мажите се закануваат да го уништат човештвото

Научниците издадоа алармантно предупредување дека потенцијалните штетни ефекти на коронавирусот врз плодноста кај мажите се закануваат да го уништат човештвото дури и по завршувањето на…


Пратеник покажа дека и кока колата е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Австриски пратеник сакајќи да покаже колку се бескорисни брзите тестови среде парламентарна расправа направи необичен експеримент – брз антигенски тест за коронавирус , а за…


Владиката Петар: Двајца свештеници починаа од корона, вирусот постои, болеста не е наивна (ВИДЕО)

Имаме двајца свештеници починати, еден на 77-8-годишна возраст и најмладиот на 39-годишна возраст, кој не боледуваше од никаква болест. Сериозна е болеста – вели владиката…


Погледнете како изгледаат белите дробови на заболен од коронавирус

Докторите од Универзитетската болница Џорџ Вашингтон ја подигнуваат свеста за опасноста од коронавирусот, објавувајќи CT снимка од белите дробови на заразен пациент од коронавирус. Коронавируси е…


Пулмолог објави снимка од бели дробови на 22-годишен пациент со Ковид-19, изгледа застрашувачки (ВИДЕО)

Дејан Жујовиќ, пулмолог од Белград објави снимка од бели дробови на 22-годишен пациент, заразен со коронавирус. Жујовиќ и самиот бил заразен со Ковид-19, и го…


Лекот за корона ќе биде подготвен за 2 до 3 месеци, тврди првиот човек на американската биомедицина

Првиот човек на американскиот Национален институт за здравство, Френсис Колинс, највисоката биомедицинска организација одговорна за јавното здравство во САД, е оптимист во своето тврдење дека…


Откриена врската помеѓу коронавирусот и цигарите: Пушачите ова задолжително треба да го знаат!

СЗО истакна дека 18 отсто од хоспитализираните пациенти од коронавирусот се пушачи. СЗО ги предупреди пушачите дека се во поголем ризик од тешко заболување од…


Над 150 позитивни случаи на ковид-19 во изминатото деноноќие, најмногу во Чаир

Во изминатото деноноќие во земјава се потврдени над 150 позитивни случаи на лица заболени од Ковид-19, потврдија од Институтот за јавно здравје за МИА. Најголем…


На семеен настан во Чаир со корнавирусот се заразиле околу 20 лица

Се уште се прави анализата за тоа во кои скопски општини има заразени лица од корона вирус, и кога ќе биде готова, ќе биде споделена…