канцер

Научниците откриваат како ракот може да се препознае преку смеењето

Ракот на белите дробови може да биде асимптоматски подолго време, но понекогаш може да се препознае преку индиректни сигнали, како што е смеењето, пишува весникот…


Тест на крвта може да провери над 50 вида рак

Едноставен тест на крвта може да провери повеќе од 50 вида карцином често пред да се појават какви било знаци или симптоми, велат научниците. Тие…


Еден знак на вашето лице кој сигурно го занемарувате може да биде симптом за рак на белите дробови

Ракот на белите дробови ретко кога дава рани симптоми кога болеста е на самиот почеток… Како и кај многу други видови тумори и ракот на…


Научници генетски го изменија имунолошкиот систем на 3 пациенти болни од карцином

Американски научници успеаја за прв пат генетски да го променат имунолошкиот систем на тројца пациенти со карцином, без да предизвикаат несакани ефекти со помош на…


Научно докажано: Честичките од загадениот воздух можат да предизвикаат рак на мозокот

Едно ново истражување првпат ги поврза наночестичките од загадениот воздух со карциномот на мозокот. Ултраситните честички (УФП) се создаваат со согорување гориво, особено кај дизел-возилата,…


Зелка, карфиол, брокула и кељ го спречуваат ракот

Овие зеленчуци не само што се богати со диетални влакна кои го поттикнуваат варењето, туку се и добри извори на фитонутриенти кои можат да го…


Германски нобеловец ги открива состојките кои го предизвикуваат ракот

Во 1931 година, германскиот научник Ото Хајнрих Варбург ја добива Нобеловата награда за откривање на основните причини за ракот. Тој открил дека оваа болест е…


Го победи ракот, стана пливач, доби олимписко злато и сега исплива 163 километри за 55 часа со хумана цел

Мартин ван дер Вејден  (Maarten van der Weijden) е холандски пливач, кој се соочил во сериозен животен предизвик уште пред да почне неговата кариера. На…


ВНИМАВАЈТЕ: Не пишува „канцерогени материи“, туку некое шифрирано име- ова се најстрашните состојки во процесираната храна

Хемикалиите што се користат како пестициди и заштитни средства во процесот на одгледување на растенијата што се користат во производството на храна, се наоѓаат во…


Познат доктор: Лекот против рак сите го имаме дома

Според СЗО бројот на заболени од рак енормно расте. Живееме во свет во кој постојано нѐ бомбардираат отровни хемикалии, радијација. Во последните пет децении бројот…