фејсбук

Одморот од Фејсбук може да ви ја намали депресијата

Минувањето време без „Фејсбук“ го подобрува расположението на луѓето и им помага да прават поздрави и попозитивни животни избори. Резултатите се нијансирани колку што се…


Инстаграм не е реалност: Инфлуенсерка објави урнебесни фотки кои им претходат на оние совршените! (ФОТО)

Холандската инфлуенсерка Рианe Меијер објави фотки кои ги прикажуваат реалните ситуации пред да настане некоја совршена фотка која ќе ја постави на Инстаграм. Ријанe Меијер е…


Доколку Ви го хакираат Фејсбук профилот Закерберг треба да Ви плати 6.000 фунти

Доколку Ви го хакирале Фејсбук профилот тогаш од Марк Закерберг би можеле да извлечете 6.000 фунти оштета и тоа благодарејќи на фамозниот GDPR – општа…


Еве како најлесно да откриете дали вашиот фејсбук-профил бил хакиран и што треба да направите веднаш

„Фејсбук“ објави дека скоро 90 милиони профили на оваа социјална мрежа биле хакирани откако некој успеал да го пробие безбедносниот ѕид. Иако од компанијата тврдат…


Опасна измама повторно се шири на Фејсбук – Доколку ви се појави ова, веднаш исклучете се!

На Фејсбук во последно време се шири вистинска опасност. Станува збор за измама за која корисниците дознаваат многу касно. Имено, додека го користите Фејсбук “од…


Ако нареднава недела ви се појави ова на Фејсбук – ви ги краделе податоците!

Околу 87 милиони корисници на Фејсбук ширум светот ќе дознаат дали нивните приватни податоци се злоупотребени од страна на фирмата Кембриџ Аналитика. Од Фејсбук најавија…


Напуштањето на Фејсбук го намалува стресот

Не e мал бројот на луѓе кои размислуваат да го напуштат Фејсбук односно целосно да го избришат својот профил од оваа социјална мрежа, по неодамнешниот…


Мајка објави фотографија од расплаканата ќерка (9) на Фејсбук, она што и го направиле на училиште воопшто не е добро

Насилството на децата врз другите деца се случува почесто отколку што мислиме и се зема здраво за готово зошто „тие се само деца“. Една мајка…


Поранешниот директор на Фејсбук: Социјалните мрежи ви го уништуваат животот

Поранешниот директор на Фејсбук, Чамат Палихапитиа, се приклучил кон критичарите на овој IT гигант, признавајќи дека чувствува голема вина поради работата на “алатите кои ја…


Од сега ќе може да откриете кој го следи секој ваш чекор на Фејсбук

Фејсбук со својата нова опција „Stories“ на корисниците им овозможи да дознаат кој го следи секој нивни чекор на оваа социјална мрежа. Имено, опцијата „Stories“…