ердоган

Ердоган уапси нови 260 терористи кои подготвувале акции за нова година

Повеќе од 260 лица се уапсени во Турција за поврзаност со терористички организации, објави турските агенции. Меѓу нив, според Министерството за внатрешни работи, има 161…


Еве зошто црквата Хора е важна за православието

Црквата на Христос Спасителот на полето или Црквата Хора се смета за еден од најубавите примери на византиските цркви, најмногу заради прекрасните фрески и мозаици…


Ердоган: Затворањето на џамиите во Австрија води кон војна на „крстот и полумесечината“

Ердоган го критикуваше канцеларот на Австрија Себастијан Курц поради одлуката на владата за затворање седум џамии во таа земја и почнувањето истрага против четириесет имами….


No Image

Ердоган со закон ќе ја забранува прељубата

Турскиот претседател Ердоган неодамна изјави дека сака повторно со закон да ја забрани прељубата, односно дека напуштањето на ваквата постапка во 2004 година, поради барањата…


Ердоган: Европа е скапан континент и центар на нацизмот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска упати  нови обвинувања кон Европа, велејќи дека во неа гледа „еден континент кој скапува и „центар на нацизмот“, пренесе…


No Image

Ердоган: Турција не ја примаат во ЕУ затоа што тоа е христијански сојуз

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја веќе 54 години не се прима во ЕУ затоа што тоа е христијански сојуз, пренесе ТАСС,…


No Image

Ердоган: Европејците нема безбедно да се движат по улица доколку не го сменат ставот кон Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги предупреди денеска Европејците ширум светот дека нема да можат безбедно да се движат по улица доколку не го сменат…


No Image

Ердоган: Суд на ЕУ почна со крстоносна војна против исламот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го обвини денеска Судот за правда на ЕУ дека почнал „крстоносна војна“ против исламот по пресудата што дозволува европски компании…


No Image

Јули требало да биде крвав: Путин и Ердоган спречиле нова војна на Балканот

Според српскиот весник близок до власта во Србија „Информер“ западните земји со помош на своите разузнавчки служби  и нивните испостави во регионот во оваа година…


No Image

Ердоган и Путин ќе си го поделат Балканот?

Во светлината на новата геополитичка клима и обидот за преврат во Турција претстојната на 9 август средба меѓу рускиот и турскиот лидер – Владимир Путин…