дуи

Ја открива ли Груевски дволичната игра на ДПМНЕ и за пописот: Најавата дека опозицијата немало да го признае пописот нема никому да значи ништо, ООН и целата меѓународна заедница ќе ги прифатат резултатите како валидни

Попис во Македонија и потребата од заедничка соработка на партиите заради државен и национален интерес Во својство на поранешен премиер, неколку работи околу претстојниот попис….


Села: Македонските партии сакаат етнички чиста држава, ДУИ им помага

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во гостување на албанската телевизија РТВ Ора изјави дека македонските партии сакаат да направат етнички чиста држава и…


ДУИ ја реафирмира целта за природна интеграција на Албанците преку отстранување на границите со Косово и Албанија

Конгресот на Демократската Унија за Интеграција констатира дека обележјата на политичката активност од нејзиното основање биле силно прифатени од граѓаните и биле прецизно спроведени, и…


Премиерот Заев контра Груби: ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска

Можеби Артан Груби не знаел, но владините коалициони партнери од ДУИ знаеле дека целиот Закон за јазици ќе биде испратен на разгледување во Венецијанската комисија…


Ќе му пресуди ли вибер комуникацијата на Груби за дивеењето на Шверцерите?

Кон записникот, според информации на Плусинфо, има и четири прилози и тоа за утврдената штета во театарот, молба за информација до фирмата одговорна за техничката…


Груевски и ВМРО-ДПМНЕ го амнестираа, СДСМ и Заев ќе го направат министер

Откако Ибрахим Дехари од ДУИ ја одби понудата за министер за привлекување на странски инвестиции, за оваа функција премиерот Зоран Заев доби друг предлог од владиниот партнер…


Нови „бомби“ за ДУИ и Мијалков од Чикаго

На социјалната мрежа Фејсбук денеска беа објавени шест нови нелегално прислушувани разговори, од групата на т.н. „бомби“. Пет од објавените разговори се на албански јазик,…


„Пајакот“ нема кривично да одговара за нападот на полицајката

Обвинителството нема да го гони функционерот на ДУИ, Бекир Асани, кој пред една година ја нападна полицајката Јасмина Јаначкова, која заедно со пајак-службата се обидела…


Секој директор ќе има заменик, тоа народот би го чинело 2 милиони евра

Владеачкото мнозинство предлага по скратена постапка да се донесе закон со кој во сите јавни претпријатија директорите ќе добијат заменици, кои ќе раководат со претпријатието…


Групата на Бекир Асани го претепа градоначалникот Висар Ганиу

Градоначалникот на скопската општина Чаир, Висар Ганиу, беше претепан од страна на бандите на ДУИ и различните фракции во оваа општинска организација, барајќи од него…