дрога

No Image

МВР растури забава со 29 лица во викендичка, пронајдена и дрога

Полицијата синоќа пред полноќ растурила забава во викендичка во скопското село Волково, соопштија од МВР. Откако добиле сознанија дека ќе има забава, по наредба од јавен обвинител полицајците влегле…


Украдените 60 кг дрога пронајдени во викенд куќа во с.Врбоец

Вчера (19.12.2020) од страна на Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, во координација со полициски службеници од…


Разбиена група наркодилери во Скопје (ФОТО)

Денеска (26.11.2020) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со Надворешната канцеларија за криминалистички работи при ОВР…


Запленети се вкупно 370 килограми дрога наменети за пазарот во земјава

Албанската полиција доцна вечерва соопшти дека количината на запленетата марихуана на граничниот премин „Блато” на албанско-македонската граница кај Дебар е многу поголема од количината за…


Најмладиот корисник на дрога во Македонија е осумгодишно дете

Два проценти од средношколците на 16 години пробале опијат, покажала студијата направена на територијата на целата држава. Оттаму и податокот дека најмладиот корисник на дрога…


Десетгодишни деца зависници од дрога во Косово

Во рамките на остварувањето на своите законски овластувања и одговорности, Народниот правобранител на Косово објави Извештај со препораки за употреба на наркотици од страна на…


МВР го објави видеото од заплената на 700 килограми кокаин

Познатата македонска актерка, Силвија Стојановска, на 19-ти овој месец беше приведена во врска со заплена на огромни количини на кокаин. Актерката беше спроведена пред судија…


Во камион пронајдени над 100 килограми марихуана (ВИДЕО)

Во камион со бугарски ознаки, управуван од валандовчанец, вчера на граничниот премин „Табановце“ криминалистичката полиција пронашла 90 пакувања марихуана со тежина од над 100 килограми….


Разбиена криминална група од Струмица, продавале хероин по цена од 1.300 и 1.500 денари за грам (ФОТО)

Засилените активности на МВР за сузбивање на уличната продажба на наркотични дроги продолжуваат, па Одделот за криминалистичка полиција во координирана акција со СВР Струмица, СВР…


„Kокаинот на сиромашните“ се шири низ соседството, масовно убива луѓе и чини едно до две евра

Батериска киселина и метамфетамини се состојки на дрогата сиси која ја нарекуваат „кокаин на сиромашните“. Смртоносната мешавина се шири низ Грција затоа што е евтина….