балкан

Западниот Балкан без роаминг

Во регионот на Западниот Балкан денес се укинува надоместот за роаминг на мобилната телефонија. Укинувањето на роамингот е дел од договорот во кој се вклучени…


Германија воведува нови услови за работа за жителите од Балканот

Германија треба да го отвори пазарот за нови вработувања и за нови места, оти изворот за нови работници од Источна и од Јужна Европа веќе…


Балканот го очекува пеколна есен: На Косово се подготвува радикализација која може да излезе од контрола

На Косово ситуацијата е прилично жестока. Неочекувно, како фаворит за нов косовски премиер изби контроверзниот Албин Курти, лидер на радикалната партија Самоопределување. На летото му…


БАЛКАНЕЦ ВО ГЕРМАНИЈА: Прв пат се почувствував како човек кога стигнав таму

Пред година дена Мухарем Смајиќ заминал од БиХ затоа што бил слабо платен и се преселил во Германија. Денес работи како здравствен работник, а има…


Во две земји од Балканот ќе се отвараат бегалски кампови – Дали меѓу нив е Македонија?

Францускиот весник „Монд“ пишува дека на Самитот во Софија лидерите на земјите членки на ЕУ разговарале за можноста за отворање мигрантски кампови во државите од…


Цел Балкан на социјална помош во Германија

Околу 54.000 српски граѓани како долготрајно невработени лица во Германија месечно примаат по 416 евра без да работат ништо. 16.924 хрватски граѓани на крајот на…


Планот на Американците за Балканот

САД треба да имаат постојано воено присуство во Југоисточна Европа, а идеално место за тоа е базата Бондстил во Косово. Атлантскиот совет на својата официјална…


Генерал ја предупредил ЕУ: Терористите се одмараат на Балканот – па за час ќе дојдат кај нас!

Поранешниот началник на Генералштабот на Чешката Армија ја предупредил Европската Унија дека не посветува внимание на Западен Балкан и така дозволува во тој регион да…


Колку чинат елитните балкански проститутки – Разоткриена мрежа за елитна проституција

Задарската полиција разоткрила случај со проституција во чии рамки биле приведени неколку лица поради организирање и давање на сексуални услуги на јахти и апартмани. Крими…


Можен ли е “Балкански православен сојуз?

Основачот на бугарската политичка партија Атака, Павел Шопов, има идеја за создавање на бугарско-српски православен сојуз, кој, според неговото мислење, би бил пандан на Вишеградската…