Свет

СНОУДЕН ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ: Осама Бин Ладен е жив и живее на Бахамите! (ФОТО+ВИДЕО)

Поранешниот разузнавач на ЦИА, Едвард Сноуден истакнал дека поседува докази кои покажуваат дека Осама Бин Ладен не е убиен во 2011 година во пакистан и дека е жив и во добра здраствена состојба.

Во интервју за московска Трибина, тој тврди дека Бин Ладен живее на Бахамите и е платен од ЦИА.

-Поседувам документи кои потврдуваат дека Бин Ладен се уште е на платениот список на ЦИА и заработува по 100 илјади долари месечно, а му се префрлаат по пат внатрешни организации. Моментално немам информации кај се наоѓа сега, но во 2013 живееше во вила заедно со неговите 5 жени и со децата, вели Соуден за рускиот весник.

Сноуден продолжува да тврди дека убиството на Бин Ладен било оркестрирано од страна на ЦИА.

-Бин Ладен беше агент на ЦИА долго време. Го режирал неговото убиство со помош на пакистанските тајни служби. Од моментот кога се мисли дека е ликвидиран, никој не истражува за него и е најлесен начин за да исчезне. Без брада и војничка униформа никој не го препознава, истакна Сноуден за московскиот весник Трибина.

Поврзани вести

Back to top button