Се поизвесен е падот на „осилото“ на исламистите (ВИДЕО)

Објавено: четврток, 18 февруари 2016 во 12:56
Spread the love

До неодамна прилично слабата сириска војска лојална на претседателот Башар Ал Асад, успеа да ги обвнови своите сили и да почне офанзива против ИСИС, главно благодарение на поддршката од Русија и Иран.

„Има индикации дека насоката на операциите е кон Рака. Генерално, фронтот за Рака е отворен“, изјави сириски воен извор за Ројтерс.

Според провладиниот сириски информативен сајт Ал масдар њуз, руските воздушни напади веќе се фокусирани на и околу Рака, како подготовка за напредувањето на сириската 555-та бригада од 4-тата механизирана дивизија, како и неколку провладини паравоени групи.