Руската тајна служба дошла до загрижувачки податоци!

Објавено: сабота, 19 декември 2015 во 12:43
Spread the love
Русија потврди дека американскиот секретар на државата Џон Кери и секретарот за одбрана Еш Картер го замолиле Путин да им помогне во борбата против ќелиите на ИСИС во Европа, за кои се верува дека наскоро ќе лансираат напад со бојниот отров сарин.
Според извори на Кремљ, се поготвува огромен терористички напад за само неколку дена, а Европа и САД се потполно неподготвени.

Сарин е течност без боја и мирис која се користи како хемиско оружје затоашто спаѓа во нервни агенси.

Тој е класифициран како оружје за масовно уништување според резолуцијата 687 УН.

Секретарот Картер изрази голема загриженост поради можните напади со овој боев отров во текот на својата ненајавена посета на заедничкиот информативен центар на Русија, Сирија и Иран во Багдад барајќи да се истражат регионите за воените зони во Ирак и Сирија.

Уште поинтересен е позивот кој сектретарот Кери го упатил директно на претседателот Путин во Москва, молејќи за помош и спречување на масовни напади.

 

Секретарот Кери по состанокот со претседателот Путин веднаш изјави за светскиот печат дека САД и нејзините партнери немаат за цел смена на режимот во Сирија.
 Се смета дека главната причина поради која режимот на Обама ја променил својата тригодишна приказна за смена на режимот во Сирија e тоа што во случајот на масовниот напад во ЕУ ќе дојде до сериозен револт против САД кој би го загрозил и постоењето на  сојузот на НАТО, особено кога во јавноста ќе биде објавено дека Турција како членка на НАТО им обезбедила на исламските терористи боен отров сарин.

Стручњаците на разузнавачките служби ФСБ дошле до информација за можни напади на наголемата европска престолнина испитувајќи ги документите кои им ги испратил турскиот пратеник Ерен Ердем од Републиканската народна партија (CHP), кој веднаш бил обвинет за издавање, откако во јавноста проговори за военото злострорство на Турција.

Благодарејќи на благовременото предупредување, FIS успеала да уапси двајца од пет терористи поради транспорт на отровни материи, но не успела да го уапси водаќот на оваа терористичка ќелија и резервите на сарин, поради што сега постои страв дека нападот ќе биде неизбежен.

Се уште не е познато дали претседателот Путин ќе и овозможи на американската војска да ги пребара заштитените воени зони во Ирак и Сирија, но факт е дека за било какво делување сега е доцна.