ЖивотЗдравјеТоп

Осум предупредувачки знаци дека тироидната жлезда не работи правилно

Тироидната жлезда произведува хормони кои се клучни за метаболизмот и активноста на мозокот, па неурамнотежената функција на тироидната жлезда може да предизвика бројни здравствени проблеми.

Следниве осум симптоми се вообичаени знаци дека тироидната жлезда произведува премногу или премалку хормони.

1. Промени во сонот

Несоницата може да биде знак дека тироидната жлезда произведува премногу хормони (хипертироидизам). Од друга страна, зголемениот замор и склоноста за спиење (се чувствувате уморни и по целосен сон, или чувствувате поспаност во текот на денот) укажува на хипотироидизам, односно состојба во која тироидната жлезда не произведува доволно хормони.

2. Необјаснета анксиозност и ментален замор

Ако се чувствувате нервозни и неурамнотежени без посебна причина, може да имате хиперактивна тироидна жлезда што може да предизвика дури и напади на паника.

А поради недоволна работа на тироидната жлезда може да се појави чувство на ментална „магла“, депресија, заборавеност и тешкотии со концентрацијата.

3. Промени во варењето

Запекот може да биде знак дека тироидната жлезда не е доволно активна. Прекумерната активност на тироидната жлезда има спротивен ефект, па симптом на хипертироидизам може да биде зголемена чувствителност на цревата и честа столица.

4. Губење на косата

Проретчената коса, а особено веѓите, може да биде знак за болест на тироидната жлезда. И недоволната и хиперактивната тироидна жлезда го нарушуваат циклусот на раст на косата, што може да го ослабне и да го зголеми опаѓањето.

5. Прекумерно потење

Чувството на топлина и обилно потење, дури и во ситуации без стрес или напор, може да бидат знаци на хиперактивен херпес. Хипертироидизмот го забрзува метаболизмот, па телото се „прегрева“.

6. Необјаснети промени во телесната тежина

Кај хипотироидизам, метаболизмот и согорувањето на храната се забавуваат, што може да доведе до зголемување на телесната тежина. Спротивно на тоа, хипертироидизмот го забрзува метаболизмот, па може да имате зголемена енергија и да изгубите тежина.

7. Чувство дека ќе излезете од вашата кожа

Со хипертироидизам, односно хиперактивна тироидна жлезда, често се јавува чувство на прекумерно енергетско „напрегање“, како да сте испиле големо количество кафе, а често се јавуваат и срцеви палпитации.

8. Гинеколошки проблеми

Скратениот менструален циклус е еден од типичните знаци на хиперактивна тироидна жлезда.

Ако тироидната жлезда произведува премалку хормони, менструацијата може да стане потешка за толерирање и да трае подолго. Проблемите со тироидната жлезда го зголемуваат ризикот од неплодност и спонтан абортус.

Поврзани вести

Back to top button