Министерот кој се обиде да го забрани биткоинот е пронајден мртов

Објавено: среда, 21 февруари 2018 во 13:16
Spread the love

Јужнокорејскиот владин министер, Јунг Ки-Џон (52), кој работеше регулаторна програма за криптовалутите, беше пронајден мртов.

Медиумите известуваат дека тоа е наводно срцев удар. Официјални лица кои работеа со него за мерките на новиот закон се обидоа да спречат шпекулации за криптовалутите и нелегални активности, според портпаролот на локалната власт.

Полицијата започна истрага за убиство. Портпаролот исто така рече дека министерот бил под стрес бидејќи тој ја презел функцијата.

Јужнокорејските власти објавија дека ќе преземат строги мерки за трговија со крипти. Како што најави, треба да се воведе данок на трговија во овие валути и така натаму.