Свет

Мигранти палат автомобили и ја каменуваат полицијата (ВИДЕО)

Нередите траат втора ноќ по ред во шведскиот град Алби каде живее бројно имигрантско население.

Демонстрантите ги запалиле возилата и гаѓале со камења кон полицијата.

Ноќта измеѓу четвртокот и петокот полициската патрола во градот во кој живеат сириска и јерменска дијаспора беше нападната со камења. Вистински хаос владееше во преградието од демонстрантите со последици на искршени автомобили и запалени гуми.

Во шведска минатата година стигнале околу 170.000 мигранти. Бидејќи шведскиот закон и забранува на полицијата да бележи потекло на причинителите, идентитетите нема да бидат откриени.

Поврзани вести

Back to top button