Малолетник уби лихвар, не можел повеќе да го трпи малтретирањето

Објавено: понеделник, 21 март 2016 во 15:31
Spread the love

Белградската полиција вчера го уапси Богољуб С. (16) под сомнение дека во саботата наутро во Церска улица во центарот на Белград со пиштол го убил мафијашот Никола Бабиќ (26).

Малолетникот во придружба на родител бил приведен во полициската станица, каде што го признал ужасното злосторство. Тој рекол дека Бабиќ постојано го малтретиран поради лихварски долгови и повеќе не можел да ја трпи психичката тортура. Околу 2:15 часот утрото, тој го чекал Бабиќ пред зградата каде што живеел со неговата девојка и му пришол одзади и испукал еден куршум во главата.

Кај него, за време на претресот, бил пронајден пиштол од мал калибар, со кој е сторено кривичното дело, како и помали количини на “СПИД”, марихуана и вага за прецизно мерење.

– Наводно, Богољуб му должел пари на Никола, а тој не можел да ги врати. Затоа овој го тепал и го понижувал. Малолетно лице не можел да го издржи притисокот и одлучил да го убие Бабиќ, објаснува изворот за српки Информер.

И убиецот и жртвата се поврзани со продажба на дрога, но првите резултати од истрагата велат дека тие не соработуваат во овој “бизнис”.

– Бидејќи и двајцата имале криминално досие за дрога, во прво време мислевме дека , исто така, мотивот се долг или пари. Но, се чини дека постои и нешто друго, што точно ќе утврди истрагата, додава извор.