Јадете само по еден морков дневно и ќе ви се случат 10 неверојатни промени

Објавено: понеделник, 25 јануари 2016 во 21:47
Spread the love

Сите нутриционисти ќе се сложат со тврдењата дека морковот е многу здрав. Богат е со витамин А,К и Б8, калиум, бакар, магнезиум и железо. Меѓутоа големите својства што ги има морковот потекнуваат од неговото богатство на бета каротен и влакна.

Свежиот морков може да се купи во текот на целата година, не е скап, а можете  да го јадете свеж,  а и како додаток во исхраната.

1. Го подобрува видот

2. Штити од рак

3.Спречува развој на кардиоваскуларни заболувања

4. Влијае позитивно на вашето орално здравје

5. Го штити здравјето на црниот дроб

6. Ја чува кожата

7.Го подобрува варењето

8. Штити од мозочен удар

9. Го регулира нивото на шеќер во крвта

10. Ги одложува знаците на стареење