Живот

Измешала сок од лимон и сода бикарбона – Овој трик ќе ве воодушеви!

Дали знаевте дека во светот се трошат 1.4 милијарди долари на избелување заби? Но, тие бројни препарати, иако можат да ги избелат вашите заби, ја уништуваат забната глеѓ и ги прават забите почувствителни.

Сепак, можете и сами да се погрижите за белината на вашите заби и тоа без хемикалии.Сода бикарбона и сок од лимонСодиум бикарбонатот е благо абразивен и тој лесно ќе ги отстрани дамките од вашите заби и ќе им ја врати природната белина. Но, како и секогаш не треба да претерувате. А за правење на оваа природна паста, потребни ви се сода бикарбона и лимонов сок за да направите паста.

Ставете малку паста на четката, истријте ги забите. Веднаш потоа измијте ги забите, со цел да спречите лимонската киселина да ја оштети забната глеѓ.

Поврзани вести

Back to top button