Измерена највисоката температура на планетата – еве колку изнесува

Објавено: понеделник, 25 јули 2016 во 10:11
Spread the love

На територијата на Кувајт, емират на брегот на Персискиот Залив, се измерени 54 степени Целзиусови, што претставува највисоката измерена температура воопшто, во историјата на метеоролошките мерења, јави телевизијата „Ал Арабија”.

Како што пренесува ТАСС, рекордната температура од 54 степени Целзиусови, односно 129 степени Фаренхајтови, е измерена во средата на 20 јули, во местото Мутриба, северозападен Куваит. Податокот за светскиот рекорд, претставен од кувајтските метеоролози, денеска се потврдени и од Светската метеоролошка организација.

Претходно, температура од над 54 степени била регистрирана само двапати. На 10 јули 1913 година во Калифорнија, во т,н. Долина на смртта, каде живата достигнала 56,7 степени, а на 13 септември 1922 година, во италијанска воена база во либиската пустина се забележани 58 степени Целзиусови. И во двата случаи, според експерти, мерењата биле направени со уреди со сомнителна точност, така што, ниту едниот, ниту другиот податок, не се признати како веродостојни.