ФОТО: Oвие светски познати личности поседуваат македонско потекло

Објавено: четврток, 26 мај 2016 во 14:10
Spread the love

Шакира – Најпопуларната латино пејачка Шакира поседува Либано-Македонско потекло, Весли Снајдер-Холандскиот фудбалер поседува македонски гени од своите предци.

TAMPA, FL - FEBRUARY 17: Steven Stamkos #91 of the Tampa Bay Lightning celebrates his hat trick in the second period against the Chicago Blackhawks at the St. Pete Times Forum on February 17, 2009 in Tampa, Florida. (Photo by Scott Audette/NHLI via Getty Images) *** Local Caption *** Steven Stamkos

Стивен Стамкос – Еден од најдобрите хокеари во професионалната америчка НХЛ лига, поседува исто така македонско потекло, неговите предци се по потекло од Егејска Македонија.

Sweet Charity reception at The Confidential Restaurant & Loft in Downtown San Diego.

Кевин Кузманов – Членот на Тексас Рејнџер и еден од најдобрите професионални бејзбол играчи во Америка е со македонско потекло.

mikeilic (1)

Мајк Илич – Еден од најбогатите бизнисмени во Америка и сопственик на Детроит Тајгерс еден од најдобрите бејзбол тимови во Америка, неговите родители Сотир и Султана се по потекло од Македонија.

majk

Мајк Врабел – Еден од најдобрите Амерички рагбисти и моментално тренер на тимот Хјустон Тексас поседува македонско потеклo.

veljko

Вељко Пауновиќ – Еден од најдобрите Српски фудбалери на сите времиња, бивш член на Атлетико Мадрид, е роден во Струмица и поседува македонско потекло.

nemanja

Немања Матиќ – Еден од најдобрите Српски фудбалер, член на лондонски Челси поседува македонско потекло, неговиот брат Урош Матиќ доби понуда и се реши да настапува за Македонската фудбалска репрезентација.