Свет

Фото: Фатен мигрант педофил кој силувал 7-годишно девојче

Мигрантите кои живеат во импровизираниот камп Идомени, го зедоа законот во свои раце, откако фатија осомничен нивни колега-мигрант во силување на 7-годишно девојче. На фотографиите од грчко-македонската граница се гледа како група мигранти насилно водат маж, облечен во џемпер и маскирни панталони.

Фотографот не успеа да потврди дали девојчето кое се гледа зад уапсениот педофил, е неговата жртва.

idomeni

Мигрантите не го линчувале мажот. Наместо тоа, тие го предале на властите, кои ќе ги истражат обвинувањата.

idomeni02

Во моментов во Грција се блокирани околу 46 000 мигранти, откако неколку балкански земји ги затворија своите граници. Од нив околу 14 000 се наоѓаат во кампот  Идомени.

 

Поврзани вести

Back to top button