Албанец нов лидер на Исламска држава

Објавено: понеделник, 15 јануари 2018 во 16:22
Spread the love

Еден од новите лидери на Исламска држава (ИД) е син на албански доселеници, кој живеел во САД, пишува американски „Атлантик“.

Американецот со албанско потекло Зулфи Хоџа е командант во ИД, задолжен за регрутирање нови припадници. Двегодишната истрага утврдила дека Хоџа, син на албанско-американски сопственик на пицерија во Њу Џерси и еден од малкуте Американци во ИД, достигнал висока позиција во групата, што говори за динамиката на радикализацијата, наведува „Атлантик“. Според списанието, на една снимка може да се види како Хоџа обезглавува курдски војници.