понеделник, 18 јуни 2018

србија

Албанци со камења нападнаа Срби во црква, има повредени

Тројца Срби се повредени во косовското село Петрич, откако се нашле на удар на албанските жители, пренесуваат Радио Гораждевац и КоССев. Група Албанци кои претходно биле растерани од косовската полиција, повторно се собрала и опколила…


Србија: Злото кое убива и по војната

Пред 19 години авионите на НАТО врз Ниш фрлија стотици касетни бомби. Загинаа 15 луѓе. Многу касетни бомби до денес претставуваат закана. Но, властите во Србија заборавија на нив. Нишлијката Гита Јовиќ на почетокот на…


Германскиот адвокат кој ги тужел пратениците поради НАТО бомбардирањето: Србите не престануваат да ми се заблагодаруваат

Германскиот адвокат Вилфрид Шмиц поднел кривични пријави против сите пратеници во Бунгестагот, вклучувајќи ги и членовите на владата, кои на 16. октомври 1998. година гласале за учество на Бундесверот во одлуката за бомбардирање на Србија….


ВИДЕО: Српски авиони летале на границата со Косово – Косовците се исплашија

Претседателот на општина Прешево – Шќиприм Арифи, рече дека српски авиони го прелетале воздушниот простор на границата меѓу Косово и Србија, пренесува Lajmi.net. Прелетувањето на авионите на војската на Србија предизвикале конфузија и загриженост меѓу…


ФОТО+ВИДЕО: Бруталниот упад на косовските специјалци – Србите со голи раце се бранат од специјалците

Колку бил брутален упадот на косовските специјалци во салата во Митровица, каде што се одржуваше дебата на косовските Срби на кој присуствуваше директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ и генералниот секретар на…


Македонците имаат најнегативно мислење за Косово, а најпозитивно за Србија

Во истражување на јавното мислење, спроведено преку телефонска анкета од страна на Институтот за политички истражувања од Скопје, на прашањето „Кое е вашето мислење за следниве држави“, поголемиот дел од граѓаните одговориле дека од земјите…


Паскал Миљо: Скендербег многу повеќе и припаѓа на Србија отколку на Албанија – Toj војувал за крстот

Познатиот албански професор, историчар и поранешен шеф на албанската дипломатија, Паскал Миљо тврди дека Скендербег бил Славјанин(Словен) и оти семејството му било српско. Гостувајќи во телевизиска емисија посветена на 550-годишнината од смртта на Скендербег, Миљо…


Порака од српското до грчкото свештенство за Македонија: „Никој нема право да одзема име и јазик на еден народ и една држава“

-Не е баш така браќа Грци – им порача српскиот отец Петар Драгојловиќ на своите грчки браќа во Христа, откако на протестите во Атина се појавија и грчки свештени лица и црковни великодостојници, кои го…


ВИДЕО: Помош, сакам да oдам на српска слава

Таа го обожава Белград, Србија и цел Балкан. Веќе била на натпревар на српската репрезентација, на дербито меѓу Партизан и Ѕвезда но и интензивно учи српски. Сепак сега слушнала за традиционалната српска слава, но не…


НАТО и ЦИА ги засилиле шпионските активности во Србија: Русите тврдат дека Западот го користи Скопје против Белград

Штабот на НАТО во Брисел и седиштето на ЦИА во Ленгли развиле таен план и пропагандна работа во Србија, за да го променат ставот на Србите кон НАТО, пишува руска “Правда”. Разузнавачките служби на водечките…