сабота, 21 октомври 2017

србија

нато

НАТО и ЦИА ги засилиле шпионските активности во Србија: Русите тврдат дека Западот го користи Скопје против Белград

Штабот на НАТО во Брисел и седиштето на ЦИА во Ленгли развиле таен план и пропагандна работа во Србија, за да го променат ставот на Србите кон НАТО, пишува руска “Правда”. Разузнавачките служби на водечките…


politika-640x913

Еве што пишуваат српските медиуми за најновиот дипломатски скандал (ФОТО)

„Заев, ни заби нож во грб“, „Заев и објави војна на Србија“, „Македонските служби следеле и заплашувале српски дипломати“, „СКАНДАЛ: Македонците го прислушувале дури и Вучиќ“. Ова се само дел од насловите на српските медиуми,…


uranium

Во соседна земја фрлени 15 тони осиромашен ураниум – 33.000 се разболуваат од рак секоја година

„Во бомбардирањето на НАТО на Србија во 1999 биле употребени меѓу 10 и 15 тони осиромашен ураниум, што предизвика голам еколошка катастрофа“, тврди Срѓан Алексиќ, српски адвокат кој го предводи правниот тим, во кој има…


ORUZJE SRBIJA

ВИДЕО: Запленето големо количество на оружје наменето за Албанците во Македонија

Военобезбедносната агенција на Србија заплени големо количество оружје во јужна Србија, кое илегално требало да биде транспортирано во Македонија. Се претпоставува дека оружјето било наменето за партиската инфраструктура на најглемите албански партии чии функционери учестввуаа…


manastirvoda-117232

Во овој манастир се случуваат чуда – Неподвижни прооделе, слепи прогледале, неми прозбореле (ВИДЕО)

Чудотворната вода на манастирот Ѓунис во нишката епархија, прави чуда. Со неа немите прозборуваат, неподвижните проодуваат. Легендата со настанувањето на манастирот познат по чудата се поврзува со дамнешните времиња и појавувањето на Мајката божја и…


teroristi

Голема полициска акција: Пресечен српско-косовски канал за продажба на хемиско оружје на терористи

Две лица се уапсени, а по трето е издадена потерница поради основано соменение дека во Србија внеле и складирале жива со намера да ја препродаваат, соопшти срспакта полиција. Во претресот на просториите во кои престојувале…


LUBOV

ФОТО: Излегол да гласа па напиша љубовна порака на ливчето

Во Србија вчера се одржаа претседателските избори, а покрај Александар Вучиќ кој однесе убедлива победа, се чини дека вистинска ѕвезда беше еден белграѓанин кој дури и на гласачкото ливче виде инспирација за да искаже љубов…


pilot-1-640x427

Србин претепал пилот на НАТО што ја бомбардирал Србија

Дел од српските медиуми пренесуваат дека извесен Раде С. од српското село Лозово, во кафеана во Цирих, Швајцарија, претепал Англичанец, поранешен пилот на НАТО бидејќи го слушнал како гордо се фалел дека „ја бомбардирал Србија…


nato-bombardovanje-serb.rs_

Србите не прифаќаат извинување од НАТО, денеска годишнина од бомбардирањето

Мнозинство граѓани на Србија не прифаќаат извинување од НАТО поради бомбардирањето на државата пред 18 години и се противат на влез во Алијансата, покажува анкета од Институтот за европски работи. Извинување поради бомбардирањето не прифаќаат…


Members of Serbian special police unit secure the area around the family apartment of the most wanted war crimes suspect Ratko Mladic in Belgrade December 4, 2008. Police searched several locations across Serbia on Thursday looking for former Bosnian Serb war-time general Mladic, a source in the war crimes prosecutor's office said. REUTERS/Marko Djurica  (SERBIA)

Поради опасност од бегалци и терористи Србија го зајакнува военото присуство на границата со Македонија и Бугарија

Во врска со предупредувања на трети земји за можно преминување на терористички групи во Србија и по повод можноста да се зајакне бегалскиот бран од Турција, Србија го зголемува военото и полициско присуство по границите…