сабота, 21 октомври 2017

русија

polina-dibrova-1-620x350_1 (1)

Оваа жена е прогласена за најубава мајка и сопруга во Русија

Сега веќе традиционалното натпреварување „Госпоѓа Русија“ кое се одржува во московската арена „Мир“ официјално ја доби новата победничка, а тоа е Полина Диброва, мајка на три деца и сопруга на рускиот телевизиски водител Дмитри Дибров….


нато

НАТО и ЦИА ги засилиле шпионските активности во Србија: Русите тврдат дека Западот го користи Скопје против Белград

Штабот на НАТО во Брисел и седиштето на ЦИА во Ленгли развиле таен план и пропагандна работа во Србија, за да го променат ставот на Србите кон НАТО, пишува руска “Правда”. Разузнавачките служби на водечките…


ндрм

„Заев да ја вразуми лекомислената Шекеринска и да ѝ се извини на Русија“

Народно движење за Македонија и народот ја споделува вчерашната вознемиреност на руското Министерство за надворешни работи за изјавата на Радмила Шекеринска за агенцијата „Блумберг„ дека членството во НАТО ќе ја заштити Македонија од руско мешање….


потпарол

Русија негира – Шеќеринска не ги дава транскриптите

Обвинувањата на сметка на Москва за наводно мешање на Русија во внатрешните работи на Македонија се фабрикувани и неосновани, соопшти руското Министерство за надворешни работи, демантирајќи ја објавената информација на агенцијата „Блумберг“. Изјавата на портпаролката…


Siberia-Yamal-Crater-520x338

Нешто чудно се случува на Сибир – земјата се отвoра како во пеколот

Минатата година едно момче почина од епидемија од опасниот вирус антракс којшто се рашири во регионот на северот на Русија, а беа инфицирани уште 20 други луѓе – сите дел од стотината номадски племиња кои…


крим

На Крим откриен гроб на „дете-вонземјанин“

Во источниот дел на Крим археолозите открија гроб на дете од II век на нашата ера. Ова беше објавено на веб-страницата на фондацијата „Археологија“. Учесниците во експедицијата го нарекоа местото „гробот на вонземјанинот“. Откритието се…


гмо

Јадеме храна со гени на бактерии бубашваби и човечки гени – GMO ни ја носи смртта се поблиску!

Русија забрани увоз на ГМО. „Ако Американците сакаат да јадат ГМО-храна, нека јадат. Ние немаме потреба од тоа“, изјави деновиве рускиот премиер Димитриј Медведев. Ова е уште еден удар и пораз за производителите и промоторите…


putin

Можен ли е “Балкански православен сојуз?

Основачот на бугарската политичка партија Атака, Павел Шопов, има идеја за создавање на бугарско-српски православен сојуз, кој, според неговото мислење, би бил пандан на Вишеградската група. Српскиот филозоф за религија, Мирослав Кевеџи, вели дека ваквиот…


balkan-map

Балканот нема да го уништат војни туку друго зло

Лондонскиот меѓународен институт тврди дека на Балканот не му се заканува ниту војна, ниту руско влијание, туку автократија и корупција за што според нив Западот молчи. Оттаму велат дека западните земји на ова молчат за…


руско мнр

Руско МНР: Додека никој не креваше руска или српска хистерија албанско знаме се вееше во парламентот

Москва ги смета за провокација обвинувањата на проектот ОССРП дека Русија се мешала во внатрешните работи на Македонија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на Русија. -Тоа не е ништо друго, освен уште еден слаб…