понеделник, 18 јуни 2018

русија

Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо

Експеримент, авантура, опасна игра, мафија со вакви квалификации и отворени карти настапи руската дипломатија кон македонските НАТО. Од Сараево суптилни закани, од скопскиот факултет за безбедност рускиот амбасадор Шчербак, без дипломатски ракавици порача дека НАТО…


ВИДЕО: Светот реагира на нападот на Сирија: Единствена цел на оваа варварска агресија е прикривање на лагите на Западот

Сирискиот режим денес ја осудил “варварската и сурова агресија” на Западот, по ударите кои пред утрото ги извеле САД, Франција и Велика Британија на сириски воени цели, известила официјалната агенција “Сана”. Ударите имале за цел…


Трамп: Спреми се, Русијо, идат ракети, фини и нови и паметни – Сите се плашат од Трета светска војна –

Доналд Трамп ја предупреди Русија да се „подготви” откако Москва вети дека ќе пука кон секој проектил упатен кон Сирија. „Тие ќе доаѓаат, фини и нови и паметни“, напиша Трамп на Твитер. Твитот се чини…


Балканот напаѓа, ЕУ се брани, а Кина и Русија играат на крило

Претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер и високата претставничка на Европска унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини ја завршија турнејата по Западен Балкан, „турнеја по земјите кои пред 20 години меѓусебно војуваа, се…


Путин: Имам бомба над бомбите, слушајте нѐ сега! (ВИДЕО)

Напорите на САД да ја запрат Русија пропаднаа. Никој не нѐ слушаше. Послушајте нѐ сега!“. Ова го изјави рускиот претседател Владимир Путин, откако соопшти дека Русија развила нуклеарно оружје способно да избегне било каков систем…


Видео: Терорист уби пет жени во црква

Руската полиција ја откри снимката од безбедносните камери на која се гледа како 22 годишниот Калил Калилов отвора оган од пушка врз две жени кои се наоѓаат пред православна црква во Дагестан, а една жена…


Видео од ликвидирањето на терористот од “Исламска држава” во Русија

ФСБ на Русија објави видео од ликвидирањето на терористот од “Исламска држава”. Тој планирал да изврши терористички акт во Нижни Новгород и тоа на денот на претседателските избори во Русија, соопштува rt.ru. На видеото се…


Застрашувачко откритие на руските научници: Под Арктичкиот океан се крие нешто што би можело да го уништи светот

Руските научници откриле најлошо оружје за масовно уништување на светот, кое ги шокирало истражувачите. Лидерот на тимот рекол дека никогаш не видел толкава количина на енергија подготвена да го уништи човештвото. Шефот на рускиот истражувачки…


Внимавајте: Зголемено руско влијание во Македонија за време на празниците

Руската амбасада во Македонија на „Твитер“ објави коментар дека за празниците во Македонија ќе има зголемено руско влијание. Се работи за шега, бидејќи објавија фотографија во продолжение од руска салата, која традиционално за Нова Година…


Mанекенка барала спонзор – ја пронашле мртва

Безживотното тело на 19-годишната студентка Кристина Приходко било пронајдено во шума во близина на Новосибирск, два дена откако било пријавено дека исчезнала. Нејзиното голо тело било оставено во најлон во близина на резервоар за вода…