сабота, 21 октомври 2017

ид

id-27

Исламска држава ќе ја напаѓа Европа од Африка

Стотици членови на таканаречената Исламска држава се вратија во северна Африка и можата да ја искористат како основа за нови напади на европскиот континент, предупредува денес британскиот “Гардијан”. Лондонскиот дневник го пишува ова во статијата…


BOMBA

ВИДЕО: Американската „Мајка на сите бомби“ ликвидира 38 џихадисти

Најмалку 36 џихадисти од Исламска држава се ликвидирани вчера во источен Авганистан во напад со супермоќна бомба, извршен од американските воено воздухопловни сили, соопшти авганистанското Министерство за одбрана. Американски авиони МС-130 вчера извршија напад врз…


bomba

САД во Авганистан ја употребија својата најмоќна конвенционална бомба – „Мајката на сите бомби“

– Американската армија при напад врз комплекс на групата Исламска држава (ИД) во Авганистан првпат ја употреби најмоќната бомба во својот арсенал, соопшти Министерството за одбрана на САД. Во соопштенито се посочува дека бомбата ГБУ-43/Б…


terorist

ВИДЕО: Фатен терорист на ИД признава – Силував 500 жени

Фатен терорист од “Исламска држава” кој раскажа застрашувачки детали за масовни егзекуции извршени од групата за време на нападите по населбите на Јазидите. Амар Хусеин вели дека по цел ден го чита Куранот во својата…


turcija-777x437

Во Турција уапсени четворица членови на ИД планирале масакар со илјадници жртви

Турската полиција уапси четворица припадници на групата Исламска држава (ИД), осомничени дека подготвувале „сензационалистички“ напад, јави турската новинска агенција Анадолија. Осомничените се уапсени во операција изведена во градот Газиантеп, во близина на сириската граница. За…


виена

Приведени 14 лица поради можни врски со ИД, меѓу нив и Македонец

Австриската полиција денеска приведе четиринаесет лица при рациите спроведени во Виена и Грац во рамките на истрагата за можните врски со екстремистичката Исламска држава, соопшти денеска австриското обвинителство, пренесува ТАСС. Меѓу задржаните има тројца австриски…


id

Исламска држава ги чува во заложништво децата на убиените Албанци во Сирија

Терористичката Исламска држава во Сирија ги чува во заложништво сопругите и децата на убиените албански државјани-џихадисти. -Во потрага по нова татковина каде владеат правилата на шеријатскиот закон, голем број Албанци-џихадисти ги поведоа со себе нивните…


(150723) -- ANKARA, July 23, 2015 (Xinhua) -- Turkey's military vehicles are seen near Kilis, the Turkey and Syria border area on July 23, 2015. One Turkish soldier was killed and two others wounded in southern Turkey by gun fire from the Syrian side of the border on Thursday, the state-run Anadolu Agency reported.(Xinhua/Mert Macit)

ВИДЕО ВО ЖИВО: Турската армија во војна со Исламската држава

Турски тенкови денеска ја преминаа границата и влегоа на сириска територија. Тенковите имаа поддршка од воздух од воените авиони на коалицијата предводена од САД против Исламска држава. Турската телевизија НТВ јави дека 20 турски тенкови…


novinar

„Ако ИД биде поразена Европа ја чекаат страшни работи“

Западот мора да го прифати фактот дека ако џихадистичката група Исламска држава (ИД) почне да губи на Блискиот Исток, ќе се насочи кон напади врз цивили, изјави американскиот новинар Сејмур Херш во интервју за Чешката…


id

ВИДЕО: ИД ѝ се заканува на Русија – Слушни Путине, ќе дојдеме во Русија и ќе ве убиеме во вашите домови

Исламска држава ги повика вчера во објавената видео снимка, своите борци на џихад против Русија.  – Слушни Путине, ќе дојдеме во Русија и ќе ве убиеме во вашите домови. Браќа тргнете во џихад, борете се…