среда, 25 април 2018
ВИДЕО: Се расположиме, спонтано се фанаме - Играеме оти изградиме автопат - Професор Хаџидедиќ: Лондон не се откажува од поделба на БиХ и на Македонија! - Шчербак: Не би сакале НАТО да го користи македонскиот народ како топовско месо - Хан очекува решениe за името во наредните две недели - Заев вели дека не верува - ВИДЕО: Викторија Лоба и раперот Тајзи, сношти го промовираа првиот дует - Премиерот Заев и Џорџ Робертсон (во живо) - „Политичарите се полуписмени и неуки, но се јунаци на нашето време“ - ВИДЕО: Спортист спречил масакр! Со голи раце скокнал на напаѓачот - "Ќе мора да се помачи за да ме убие" - Бачев ќе поднесе иницијатива Собранието да ја повлече одлуката на влада од 2008 година за признавање на Косово - Педофилски скандал: Висок функционер им ветувал светла иднина на сиромашни момчиња, а ги држел како сексуални робови

еу

ЕУ умира

Бројот на родени лица во Франција и во Европа застрашувачки се намалува, а најалармантна е ситуацијата во Бугарија, се наведува во извештајот на Националниот статистички институт на Франција објавен во „Економик матен“. Забележан е пад…


Над 55% од граѓаните на Европа не сакаат да им доаѓаат Муслимани во нивните земји

Над 55% од граѓаните на Европа би го запреле миграцискиот бран од муслиманските земји, покажува истражување на Кралскиот институт за меѓународни работи од Лондон. Над 10.000 жители од 10 европски земји се изјасниле дека сакаат…


ЕУ од јуни го укинува надоместот за роаминг

Граѓаните на ЕУ од јуни годинава повеќе нема да мораат да плаќаат дополнителен надомест за роаминг при користење на мобилните телефони надвор од своите матични земји на териториите на другите држави на Унијата. Ваквата одлука…


Крах на еврото за околу две години?

Професорот Теодор Рузвелт Малох, главниот кандидат на Доналд Трамп за амбасадор во ЕУ, смета дека единствената валута на еврозоната можа да доживее крах во наредните 18 месеци. Во интервју за Си-Ен-Ен, Малох смета дека оваа…Габриел: Распад на ЕУ не е веќе незамислив

Германското инсистирање на штедење во еврозоната ја подели Европа повеќе од кога било досега, што дури веќе не е исклучени ни распад на Европската унија, изјави германскиот вицеканцелар Зигмар Габриел за весникот „Шпигел“. Како што…


Професорот кој ја предвиде победата на Трамп и Брегзит сега предвидува распад на ЕУ

Професорот по политичка економија на Универзитетот „Браун“, Марк Блајт, во интервју за „Би-би-си“ изјави дека Европска Унија ќе се распадне до крајот на годинава. Професорот Блајт, кој ги предвиде Брексит, победата на Доналд Трамп и…


Мектиќ: Можно е во ЕУ да се вратат до 2.500 борци од Сирија и Ирак

Европската унија се соочува со можно враќање на до 2.500 лица, кои се бореле на страната на терористите во Сирија и Ирак, изјави босанскиот министер за безбедност Драган Мектиќ. Изјавата на Мектиќ претставува реакција на…


Половина граѓани на ЕУ не живеат во свој дом

Бугарите и Романците се на врвот во ЕУ ако се спореди живеење во сопствено живеалиште, пишува „Инфограф”. Анализите покажуваат дека 84% од Бугарите живеат во сопствено живеалиште, а  пред нив се граѓаните на Романија со 96.1%. Високо котираат…


Можни напади на ИД со биолошко и хемиско оружје

Терористичката група Исламска држава планира напади со билошко и нуклеарно оружје во Европа, сметаат функционери на НАТО и ЕУ, пренесува Танјуг. Постои „оправдана загриженост” дека терористичката група се обидува да добие супстанца која може да…