Топ

Откриена врската помеѓу коронавирусот и цигарите: Пушачите ова задолжително треба да го знаат!

СЗО истакна дека 18 отсто од хоспитализираните пациенти од коронавирусот се пушачи. СЗО ги предупреди пушачите дека се во поголем ризик од тешко заболување од…

Повеќе

Осум чешниња лук и литар вода, еве што потоа ќе се случи со вашето тело

Научно е докажано дека лукот ги убива бактериите, го намалува крвниот притисок и  ги намалува липидите во крвта, пишува Актуелно24. Некои истражувања покажуваат и дека…


Д-р Беќаровски: Пред нашите очи се борат за воздух, згаснуваат животи, толку е тешко да се носи маска и да се држи дистанца?

Д-р. Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, објави емотивен статус на неговиот профил на Фејсбук, опишувајќи го последните обиди на тешко болните од Ковид-19 да…


Кинеска фирма се пофали со успешно тестирање на вакцина против Ковид-19 врз луѓе

Кинеската компанија „Нешенел биотек груп“ (ЦНБГ) соопшти денес дека првичните резултати од тестови на вакцина против коронавирус врз луѓето кои биле спроведени сугерираат дека може…Ги убива клетките на ракот, ја подобрува крвната слика и го чисти црниот дроб

Поради своите нутритивни вредности и комплексни состојки, капините имаат одлично влијание врз здравјето на срцето, метаболизмот и го намалуваат ризикот од мозочен удар и дијабетес….Oткриeна скриена шема на мистериозни сигнали од вселената

Нешто во некоја галаксија оддалечена милијарди светлосни години пушта светлински импулси во бизарен периодичен распоред што трае 157 дена, вели нова студија. Откритието може да…


Караџовски: Вториот бран резултат на непочитување на мерките за време на Рамазан Бајрам

Она што се случи по олабавувањето на рестрикциите се должи на тотално непочитување на превентивните мерки, како што се носење заштитна маска, спречување на групирање…