Свет

(ВИДЕО) Терористички напад со мачети во Лондон

Три лица беа повредени при напад од непознат маж, вооружен со мачете, во лондонското метро. “Ова е за Сирија” викал мажот при нападот врз луѓето….


Турција веќе страда: Цените паднати за 30 отсто поради руското ембарго

Турските производители на овошје и зеленчук бележат загуба поради ембаргото на увоз кое го воведе Русија, а санкциите предизвикаа пад на цените на домашниот пазар….


(ВИДЕO) Ердоган збеснал: Руските авиони повторно му уништиле конвој со нафта

Руските воздухопловни сили во изминатите девет дена погодиле речиси 1.500 цели ширум Сирија, соопшти денеска руската војска. Портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков,…


Осуден лидер на култ во Лондон кој ја чувал ќерката затворена 30 години

Британецот од азиско потекло, Аравиндан Балакришнан (75), означен како лидер на маоистички, ултралевичарски култ, е осуден од судот во Лондон за 12 кривични дела, поврзани со сексуално…


Босанските муслимани бараат заштита од исламскиот радикализам

Босанските муслимански интелектуалци, политичари и религиозни лидери, упатија денеска заеднички повик против исламскиот екстремизам и радикализирањето на муслиманската заедница и изразија одлучност да го заштитуваат…


Видео: ИД обезглави Русин: “Путин, за пролиената крв ќе ги убиеме твоите синови!”

Исламската држава објави нова снимка на која се гледа како обезглавува Русин, што секако е директна закана за Путин. Жртвата се претставува како 23-годишен Маргомед Касијев…


Путин: Русија нема да заборави, Турција ќе зажали

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија нема да заборави тоа што турските сили соборија руски воен авион и поради тоа Турција ќе зажали, но наглси…


Русите го запреа проектот за изградба на Турски поток

Проектот за изградба на гасоводот Турски поток е запрен, изјави мнистерот за енергетика на Русија, Александар Новак. – Преговорите за Турски поток се прекинати. Продолжуваат…


ВИДЕО: Поранешна манекенка војува против ИСИЛ

Хана Боман е поранешна манекенка од Канада која моментално војува во Сирија против ИСИЛ. Хана , која го добила прекарот Сонцето на тигар, и пристапи…


ВИДЕО: Брачна двојка се напаѓачите во Сан Бернандино кои убија 14 лица

Брачната двојка, Сијад Ризван Фарук (28) и Ташфен Малик (27) се двајцата напаѓачи во Регионалниот центар за лица со пречки во развојот, при што беа…