Свет

Вознемирувачко видео: Полицаец пукал во куче, а убил мајка на три деца!

Американскиот полицаец Џеси Хил од Бурлингтон во Ајова при една интервенција, пукал во куче кое за  сакало да го касне, но наместо него тој убил мајка на три деца Оутом Стил (34). Трагедијата се случија на 5 јануари оваа година, но полицијата дури вчера ги објави снимките од убиството, од кое е вчудоневидена цела Америка.

Хил во куќата Стилови дошол на повик за семејно насилство. Оутом се карала на улица со нејзиниот сопруг Габриел  и тие беа пријавени од соседите.

deca

Во моментот кога Хил пристигнал, Гаврил Оутом го киднапирал најмладото дете (3) и тргнал кон автомобилот. Неговата сопруга побрзала да го грабнеа и почнала да го удира по главата.
– Тој го зеде моето бебе – таа врескала жестоко на полицискиот службеник кој пришол.

Таа продолжи да се бори со Габриел, но нивното куче, германски овчар, излегло од дворот и почнало да лае и да р’жи кон полицаецот. Рид и наредил на жената да го врзеа кучето, но таа не го сторила, по што полицаецот го вперил пиштол во него. Но, кога сакал да  пука, се лизнал на снегот и случајно испукал два куршума кон Оутом . Еден куршум ја погодил жената во стомакот, по што е префрлена во болница каде што подлегнала на повредите.

Рид  на сослушувањето објаснил дека тој не намерно ја убил Стил.
– Јас нишанев кон германски овчар додека се обидуваше да ме гризне, но се лизнав и наместо животното ја убив сопругара – рекол Хил.

Тој беше ослободен од обвиненијата за убиство, откако било утврдено дека се работи за несреќен случај.
Но, семејството на жртвата смета дека полицаецот е виновент.
– Сакаме некој да не сослушас. Еден полицаец мора да одговори за тоа што го сторил. Ќерка ми живееше за своите деца – рече мајка на Оутом Џина Колбер.

Поврзани вести

Back to top button