Во Србија разбиена меѓународна мрежа за трговја со дрога

Објавено: понеделник, 7 декември 2015 во 11:22
Spread the love

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ изјави денеска дека вработените во Службата за борба против организираниот криминал разбиле уште една голема меѓународна мрежа за трговија со дрога.

дрога

Мрежата е разбиена откако на граничниот премин Градина, на границата со Бугарија во камион со регистарски таблички од Нови Пазар се пронајдени 16,13 килограми хероин.

Стефановиќ истакна дека тоа е една од најголемите количини дрога, запленети на територијата на Република Србија.

Полицијата уапсила двајца жители на Нови Пазар на 29 и 35 години. Се претпоставува дека тие се дел од организирана криминална група, која се занимава со трговија на дрога од Турција во Србија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *